Asi mi dáte za pravdu, že s nástupem USB-C v produktech Apple řešíme všichni stejnou otázku. Jaký adaptér použít pro rozšíření portů. Ano, nabízí se jednoduchá varianta a tou je vybrat potřebné adaptéry z nabídky Applu. Nicméně zde narazíte na jeden problém a to ten, že pro jeden výstup připojení potřebujeme jeden adaptér.
U MacBooku Pro to takový problém není, přeci jenom má čtyři USB-C, ale co když máme iPad Pro, který má jen jedno USB-C, a my potřebujeme připojit více zařízení najednou? Řešením jsou redukce HyperDrive, z nichž vám dnes ukáži dva modely, které používám.
Univerzál každým coulem
První z nich je HyperDrive SLIM USB-C HUB v barvě space grey, který ladí jak k mému MacBooku Pro, tak k iPadu Pro. Jde o nejlehčí a nekompaktnější řešení s možností zapojení až osmi vstupů.
V praxi to znamená, že mohu využít průchozí napájecí USB-C port, vyklápěcí Gigabit Ethernet, porty pro SD a micro SD paměťové karty, 4K HDMI 30Hz, 4K Mini DisplayPort a 2 x USB 3.1. To vše se skrývá v tenkém hliníkovém těle, které zakončuje krátký USB-C kabel.
Na adaptéru nejčastěji využívám HDMI pro připojení k TV nebo projektorům a nezřídka i Gigabit Ethernet, který používám zejména v hotelových komplexech, kde je WiFi přetěžována. Samozřejmostí je napájení USB-C, kdy s adaptérem nejen napájím MacBook Pro nebo iPad Pro, ale využívám i USB-A pro napájení ostatních zařízení. Ostatně, adaptér umožňuje odběr při nabíjení do 100W. K nabíjení jej také využívám v případech, kdy dobíjím má zařízení pouze z MacBooku Pro. Ani slot pro SD karty nezůstává bez využití, kdy je v něm permanentně karta pro zálohu souborů, které potřebuji.
Za tu dobu, co jej používám, jsem si zvykl na jeho příjemný rozměr, který se vejde do kapsy u kalhot i do tašky, kde nijak nepřekáží. Při připojení k zařízení jsme shledal výhodu v kabelu, který je jeho pevnou součástí a jenž zajišťuje svobodu ostatních portů na MacBooku Pro, kdy nezabírá další volný slot a zároveň poskytuje dostatek variability při obsazení všech portů. Ostatně to také vítám i při propojení s iPadem Pro. Adaptér se při zatížení zahřívá, ale více než jako vadu to vnímám jako dořešené technické řešení odvodu tepla. Proto je použit hliník, který jej skvěle odvádí.
Výhodou tohoto adaptéru je neomezená kompatibilita, kdy jde v mém Apple světě použít jak na MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, tak iPad Pro. Cena 2.998 Kč není nijak závratná a při pohledu do ceníku jednotlivých adaptérů od Applu je úspornější.
Dokonalý iPad Pro
Při použití iPadu Pro v posledních dnech sahám po druhém adaptéru, který používám, a to HyperDrive 6-in-1 USB-C Hub pro iPad Pro. Jde o novinku, která byla představena koncem minulého roku, ale v obchodech ji nalezneme až nyní.
Jak je z názvu patrné, je určen primárně pro iPad Pro, přičemž dobře poslouží i pro připojení k MacBooku Pro/Air. Tentokrát je zde méně vstupů, za to má jeden, bez kterého se na iPadu Pro neobejdu. Tím je audio jack 3,5”. Mimo něj ukrývá port HDMI 2K 60 Hz, průchozí napájecí USB-C port, slot pro SD a microSD paměťové karty a USB-A.
Adaptér je bez kabelu a připojuje se k iPadu Pro rovnou přes port USB-C na jeho spodní straně. K tomu poslouží plastová předsádka, která zajišťuje stabilní a fixované připojení k iPadu Pro při použití bez ochranného obalu. V případě, že používáte obal, lze předsádku odstranit. To se netýká klávesnice Smart Keybord Folio, kdy se adaptér používá tak, jak je dodáván, tedy s předsádkou.
Po nasazení se stává jeho kompaktní součástí, kdy jak barevně, tak rozměrově nijak nenarušuje vzhled iPadu Pro samotného. Lze jej takto lehce přenášet společně s iPadem Pro. Adaptér je opět hliníkový a precizně zpracovaný do posledního detailu. Správnost připojení indikuje modrá LED, která je hned vedle USB-C portu.
Zpočátku jsem se trochu obával, zda mi připojení HDMI kabelu, který u projektorů bývá tlustý jak prst na ruce, nebude adaptér vyvracet z USB-C portu či jinak omezovat použití adaptéru a iPadu Pro samotného. Nakonec jsem zjistil, že je má obava lichá. Adaptér sedí přesně a připojení i rozměrných a těžkých kabelů nemá na používání dopad. Jediné, na co jsme si musel zvyknout, je, že je třeba nejdříve zapnout projektor a až poté přes HDMI připojit redukci s iPadem Pro.
Oceňuji i napájení. Adaptér zvládne odběr při nabíjení do 60W, takže mohu zároveň nabíjet přes průchozí USB-C iPad Pro a třeba iPhone XS Max připojený přes USB-A. Nicméně nabíjet s adaptérem mohu i jiná zařízení přímo z iPadu Pro. Nabíjení sice není nijak rychlé, ale jako záchrana na cestách poslouží.
Pomocí SD karet lehce přenáším fotky a videa do iPadu Pro, kde je pro připojení do adaptéru importuji. Obráceně to nejde a to samé se týká jiných souborů. Není to vada adaptéru, ale iOS jiné soubory nenačte a na SD karty nic nevyexportuje. Škoda, ale i tak jsem rád, že mám jak přenášet obsah ze svého fotoaparátu.
Jak jsem psal v úvodu, svou hodnotu pro mě má tento adaptér i díky audio jacku 3,5”, který využívám k připojení sluchátek pro poslech a rovněž k připojení mikrofonu pro nahrávání obsahu. Ano, jsem v době bezdrátové, ale to mi vysvětlete na cestách, kde neustále bojuji s energií, navíc mikrofony radši řeším připojením kabelem. Ostatně, absenci 3,5” audio jacku na iPadu Pro jsem kritizoval od jeho uvedení.
Ani tento adaptér se nemá zač stydět, ba naopak. Opět zajišťuje plnou neomezenou kompatibilitu, kdy přestože je určen primárně pro iPad Pro, může poskytnout své služby jak pro MacBook, MacBook Air nebo MacBook Pro. Nenabídne sice tolik portů a HDMI bude jen ve 2K, ale svou práci i tak odvede. Cena 2.698 Kč za rozšíření portů rozhodně stojí a i zde platí, že oproti součtu originálních redukcí od Applu je úspornější, přičemž můžete na iPadu Pro využít více portů najednou. Každopádně HyperDrive 6-in-1 USB-C Hub je pro iPad Pro jasnou a jedinou volbou.
Spojeni se světem
Nikdo není dokonalý a to ani produkty Applu ani redukce HyperDrive. Všichni by mohli umět více, všichni by mohli nabídnout větší kompatibilitu a všichni by mohli být levnější. Ale v jednom se redukce HyperDrive přeci jenom odlišují. Řeší spojení produktů Apple se světem.