Je brzké pondělní ráno, když zasedám k psaní tohoto příspěvku. Za poslední tři dny jsem nelenil a napsal na čtyři desítky stran textů, zpracoval k nim grafické podklady a vydal pravidelný měsíční magazín pro mé klienty. Také jsem připravil osm prezentací, upravil několik webových stránek, sestříhal dvě videa, připravil řadu nabídek a vyřídil desítky emailů, ke kterým jsem se v minulém týdnu nedostal.
Ne, nebylo to vše, co jsem stihl, nicméně podstatné je, že jsem to mohl zpracovat během dnů, kdy jsem byl neustále v pohybu a trávil čas s rodinou a přáteli, které jsem mou aktivitou nechtěl rušit a okrádat o společný čas. Jako nástroj jsem zvolil iPad Pro, který je pro mě symbolem mobilní kanceláře, již mohu využít kdykoliv a kdekoliv. A jak jistě tušíte, byl to poslední model, tedy iPad Pro 11” v kombinaci s novou klávesnicí Smart Keybord Folio a druhou generací Apple Pencilu.
Celý článek si můžete do svého zařízení stáhnout ve formátu PDF
Jak šel čas
Když Steve Jobs v roce 2010 představil první iPad, vzbudil tím ve mně zájem. Ne proto, že to byl Steve Jobs a Apple, jak si mnoho z vás jistě myslí, ale proto, že jsem viděl zásadní posun v uživatelském přístupu pro konzumaci a vytváření obsahu. Měl jsem v té době zkušenost s tabletem od společnosti Hawlett Packard se systémem Microsoft Tablet PC. Bylo to přehnaně velké a nepraktické zařízení, které se ovládalo stylusem, bylo těžké a v ruce prakticky nepoužitelné.
První iPad byl naprosto jiný. Šlo o lehké, přenositelné zařízení, které se ovládalo prsty stejně jako iPhone. Pořídil jsem jej v den zahájení prodeje a dodnes si pamatuji, jak jsem jej vybalil a s otevřenou pusou a s hlasitým nádechem prvně spustil.
Od té doby iPad doprovází každý můj den a zařadil jsem jej do svého života. Ano, zpočátku jsem na něm hlavně konzumoval obsah, ale jak šel čas a přicházely další verze iPadů, stával se z něj plnohodnotný pracovní nástroj. Když sáhnu hlouběji do vzpomínek, vybavím si nástupce prvního modelu iPad 2, který jsem v roce 2012 nahradil iPadem (bez označení) s retina displejem. K němu jsem později pořídil iPad mini, který mě doprovázel na cestě po Thajsku a Kambodži a jenž později skončil v mém autě jako součást multimediálního centra. Následovaly modely iPad Air a iPad Air 2, který jsem na podzim roku 2016 nahradil iPadem Pro 9,7”, ke kterému jsem pořídil Apple Pencil a klávesnici Smart Keyboard. Předposledním modelem, který jsem donedávna denně používal, byl iPad Pro 10,5” s klávesnicí Smart Keyboard a Apple Pencilem.
Vybaluji novinku
Dnes mám za sebou několikadenní zkušenost s iPadem Pro 11”, 256 GB, WiFi + cellular v barevném provedení vesmírně šedém, o kterou se v krátkosti podělím, a kde jinde začít, než u vybalování, ke kterému jsem se dostal až 20 hodin po jeho doručení. Do té doby jsem udržoval informační embargo, kdy jsem nečetl a nesledoval příspěvky na internetu a sociálních sítích, abych neměl zkreslenou představu a mohl zažít svůj osobní emoční zážitek.
No víte, že zase až tak osobní nebyl a že jsem se videem podělil nejen o zážitek z rozbalování, ale o první dojem a porovnání s předchozím modelem. Nicméně to byl jen začátek. Čtvrteční dopoledne jsem strávil vyřizováním korespondence a přípravou prezentace na večerní inspirativní setkání. Zároveň jsem sestříhal zmiňované video z rozbalování, které jsem ve večerních hodinách, tedy po splnění všech závazků pracovního dne, vydal. To vše s použitím jediného zařízení, tedy nového iPadu Pro 11”, ale to předbíhám.
Balení samotné je již tradičně propracované. Na vrchní straně obalu je vyobrazen samotný iPad, na spodní straně jsou v textu uvedené doplňující informace. Obal je potažen krycí fólií, která je na jedné straně obalu opatřena poutkem k následnému odstranění. Po otevření obalu je pod horním víkem samotný iPad, pod ním nezbytné návody, samolepky a na dně obalu se ukrývá 18W nabíjecí adaptér a USB-C napájecí kabel.
První, co jsem na iPadu pro 11” registroval, byla jeho váha, která je pocitově výrazně nižší než tomu bylo u předchůdce. Nicméně tento pocit, díky kombinaci iPadu Pro s klávesnicí Smart Keybord Folio, záhy zmizí a v rukou držím váhově podobné zařízení, na který jsem byl zvyklý.
Další novinkou, které si na první pohled všimnete, je jiný design. Hrany iPadu Pro již nejsou zkosené jako tomu bylo u předchůdců, ale jsou podobné prvnímu iPadu, tedy rovné. Na horní straně nalezneme dvojici reproduktorů, kdy ve středu mezi nimi je dvojice mikrofonů. Na jedné z bočních hran jsou umístěny ovládače hlasitosti, je zde nový port pro připojení Apple Pencilu a ve spodní části nechybí ani vstup na SIM kartu. Druhá ze stran pak ukrývá další mikrofon. Spodní část tvoří opět dvojice reproduktorů, předěl antény a USB-C konektor.
Zadní část pak dostala nové antény, které jsou výraznější, a nepřehlédnete ani čočku kamery fotoaparátu, která je největší, jaká kdy na iPadu byla. Ve spodní části zad je umístěn nový port pro připojení klávesnice. Pokud budete hledat audio výstup 3,5 mm, tak marně. Apple jej společně s Lightning konektorem z iPadu definitivně odstranil. iPad disponuje nově již zmiňovaným USB-C konektorem, který je zde pro napájení a připojení dalších periferií jako monitory, fotoaparáty nebo čtečky paměťových karet. iPad je také tenčí než jeho předchůdci a drží se moc příjemně.
Neokoukaný displej
Applu se podařil další husarský kousek a do těla podobného předchozímu modelu, tedy iPadu Pro 10,5”, vměstnal displej o velikosti 11”, přičemž ve zmenšených rámečcích najdeme mimo kamery fotoaparátu také Face ID. Ano, Apple po vzoru iPhonů odstranil také z nového modelu iPadu Touch ID. Velkou změnou proti iPhonům je, že chybí vykrojení v obrazovce, a také to, že funguje v libovolné orientaci. iPad tak můžeme odemknout jak na šířku, tak na výšku.
Displeji není co vytknout. Není to sice OLED, ale je zde příjemný Liquid Retina displej s rozlišením 2388 x 1668 pixelů při 264 bodech na palec a obnovovací frekvencí 120 Hz. Nechybí ani podpora True Tone. Zobrazení je příjemné a viditelnost je jak v interiéru, tak exteriéru na výbornou. Displej je nově v rozích zakulacen a kopíruje tak samotný rám iPadu Pro, za což si Apple zaslouží pochvalu.
Kde už tolik nechválím je Face ID, i když technologie jako taková funguje bez problémů. Asi jde jen o zvyk, ale v rotaci na šířku neustále prsty ruky zakrývám kameru a odemčení tak neprobíhá na první pokus. iPad mi to sice oznámí, ale je to pro mě zdržení. Kde naopak chválit musím, je ovládání. To je podobné jako u iPhonů bez Touch ID a zvykl jsem si na něj během několika málo minut.
Je rychlejší
Celkově je iPad Pro 11” velmi svižný. Pohání jej čip A12X Bionic s 64 bitovou architekturou a domýšlím, že s 4 GB operační pamětí, ale to není podstatné. Výkon využijete jen v rozsahu, co vám dovolím systém iOS, a tak je ho na rozdávání. Mimo to jsem zatím nenašel aplikaci, kde bych výkon iPadu Pro využil na jeho maximum.
Co jsem naopak vyzkoušet mohl, jsou reproduktory. Ty nyní hrají zase o poznání lépe, než tomu bylo u předchozího modelu, a musím říci, že ne nezajímavě. S iPadem jsem ozvučil prezentaci pro 20 lidí bez použití jiného reproduktoru a to mi na takové mobilní zařízení bohatě stačí.
Zastavit se také musím u kamer. Ta zadní má rozlišení 12 megapixelů s clonou ƒ/1.8, s pětičlenným objektivem, doplněným o čtyřdiodový True Tone blesk. Je trochu zvláštní, že i přes zásadní zvětšení zadní kamery je její objektiv ochuzen oproti předchůdci o tři optické členy.
Přední kamera má pak rozlišení 7 megapixelů s clonouƒ/2.2, doplněnou o Retina Flesh.
S iPadem Pro je nově možné pořídit snímky v portrétním režimu podobně, jako je tomu u iPhonu XR. Jen s tím rozdílem, že pouze z přední kamery. Nechybí ani podpora Animoji a Memoji, a tak můžeme bavit své přátele nejen z nových modelů iPhonu. Úsměvné, nicméně je to logické.
Nabít, dobít, propojit
Jednou z posledních novinek, o kterých se zmíním, je USB-C konektor. Nabíjení s dodaným adaptérem je v porovnání se zkušeností z nabíjení předchozího modelu znatelně rychlejší. Už bylo na čase, aby Apple dodával výkonnější adaptéry, a my nemuseli čekat nervózně u zásuvek, kdy bude naše zařízení opět použitelné. Jen u něj designéři někde udělali chybu, protože je, slušně řečeno, nevzhledný. Také stojí za zmínku, že USB-C kabel, který je součástí balení iPadu Pro, umožňuje pouze napájení. Data přes něj nepřeneseme.
Je to také poprvé, co iPad Pro slouží jako Powerbanka pro naše iPhony. Ano, čtete správně. Z iPadu Pro je nyní možné nabíjet kabelem USB-C/Lightning iPhony. Kabel není součástí dodávky a je tak nutné si jej zakoupit. Aby toho nebylo málo, tak je možné iPad Pro připojit přes USB-C k monitoru či dalším periferiím.
Nejen, že k tomu můžete využít samotný port, ale lze do něj zapojit další redukce, které možnosti připojení dále rozšiřují. Jedním příkladem za všechny je Hyper Drive USB-C HUB, který je vybaven 2 x USB 3.1, 1x Mini Display Portem, HDMI portem, sloty pro SD karty nebo průchozím USB-C portem pro napájení. Tuto funkci jsem zatím nemohl vyzkoušet. Můj stávající Thunderbolt displej připojit nelze a o jiném zatím neuvažuji.
Další generace
K iPadu Pro 11” je možné dokoupit Apple Pencil druhé generace, který je také letošní novinkou. Ten první není podporován a obráceně, druhou generaci nemůžete použít na starších iPadech. K uchycení a napájení je přímo na těle iPadu Pro již zmiňovaný port.
Spojení je snadné, stačí Apple Pencil přiložit a následně je magnetem pevně s iPadem spojen. Během přenášení spojení drží a zároveň dochází k nabíjení Pencilu. Nejen, že Pencil nehledáte po tašce, ale je vždy nabit a připraven k použití. Apple Pencil druhé generace je také vybaven funkcí, kdy poklepáním na spodní část dokáže v aplikacích měnit barvy či přepínat mezi perem a mazací gumou. Šikovná a praktická funkce.
Klávesnice s ochranou
Apple nepřepracoval jen Apple Pencil, ale také klávesnici. Nová Smart Keyboard Folio slouží jako klávesnice a zároveň jako odolný kryt, který chrání nejen displej, ale i zadní část iPadu. Klávesnice se magneticky přichycuje k zadní straně iPadu, kde je již zmiňovaný konektor pro její připojení. Pro uchycení iPadu na klávesnici jsou zde dvě drážky, kdy každá je pro jiný pozorovací úhel.
Klávesy samotné jsou podobné těm, které známe z předchozího modelu klávesnice, tedy Smart Keyboard, nicméně zde se při složení dotýkají samotného displeje, který tak není proti otlakům nijak chráněn. Škoda, že zde Apple neponechal vyzkoušený skládací systém předchozího modelu, kdy se klávesnice displeje nedotýkala a ten tak byl více chráněn.
Nejedno srdce zaplesá, oko zapláče
Nový iPad Pro 11” je rozhodně chtěnou generační změnou. Je po designové stránce kompletně přepracován a zatím mi přijde, že v uživatelský prospěch. Líbí se mi displej a jeho zpracování, úsměv také vykouzlím nad zaoblením v rozích stejně tak, jako nad zapracováním kamer a technologie Face ID do rámečku.
Kde naopak pouštím slzu je cena. Základní model začíná na 22.290 Kč, ke kterému je nutné přičíst 3.490 Kč za Appel Pencil a 5.290 Kč za Smart Keyboard Folio. Pokud bych sáhl po nejvyšším modelu s WiFi + Cellular, který je nově možné pořídit s kapacitou 1 TB, dostanu se na cenu kompletu 58.790 Kč.
Na recenzi je ještě brzy, přeci jen je iPadPro 11” trochu jiný než předchůdce a je potřeba si zvyknout na jiný systém práce. Nezakrývám rozčarování, která jsem zmínil, ale i tak si dovolím konstatovat, že jsem zatím na lepším iPadu nepracoval.
A mimochodem, tento příspěvek jsem na iPadu Pro 11” kompletně napsal.