Od vydání nových modelů iPadů Pro s úhlopříčkou 11 a 12,9 palce už nějaká doba uběhla, nicméně příslušenství, zejména pak klávesnic, je stále poskrovnu. Jedinou možností, kterou jsme doposud měli, byla Smart Keyboard Folio, kterou vyrábí a dodává sám Apple. Některým se líbí více, jiným méně, ale co se nelíbí nikomu, je její vysoká cena.
Používal jsem ji denně až do minulého týdne, kdy se mi do rukou dostala cenově dostupnější klávesnice Slim Folio Pro od společnosti Logitech. Ta se nově objevila v Apple Storu, odkud si ji můžeme objednat za příjemných 3 299 Kč pro 11palcovou verzi a 3 859 Kč pro verzi 12,9 palce.
Cvalík s příznakem Slim
Hned na začátku si nemohu odpustit jedno rýpnutí. Dát název Slim něčemu s tloušťkou 23 mm a hmotností 707 gramů, když iPad Pro (12,9 palce), ke kterému jsem klávesnici pořídil, má tloušťku 5,9 mm a váží 633 g, je opravdu absurdní. Součet hmotnosti a objemu udělá z iPadu Pro pěkného cvalíka a pokud stejně jako já dáváte přednost tenkým zařízením, nebude pro vás Logitech Slim Folio Keyboard tím, co hledáte. Tedy pokud jej nevyzkoušíte.
Podobně jako Smart Folio Keyboard od Applu je i Slim Folio Pro k dispozici v jediné barevné variantě, a to v šedé. Trochu nudné. Chápu, že je to neutrální barva a chápu i to, že tímto způsobem výrobce eliminuje výrobní a logistické náklady, ale chtělo by to trochu oživení. Přeci jenom je svět plný barev a neutralita není vždy tím, co vyhledáváme. Ani materiál obalu se nijak neliší. Vypadá podobně a má i stejné neduhy. Je na něm vidět vše od prachu a drobných nečistot a z pracovních stolů sejme jakoukoliv skvrnu po rozlitém čaji nebo zkondenzovaný otisk hrnku, ve kterém jsme čaj měli.
Mohutná ochrana
Slim Folio Keyboard je klávesnice a zároveň ochranný obal na iPad Pro v jednom. Nepřipojuje se pomocí magnetů tak, jak je tomu u Smart Keyboard Folio, ale k uchycení jsou zde gumové manžety. Ty jsou v rozích a na celé levé straně iPadu Pro. Na pravé straně je otevřené místo pro nabíjení Apple Pencilu. Horní a dolní část jsou kvůli reproduktorům a USB-C konektoru rovněž nekryté.
Ovládací tlačítka, tedy zapnutí/vypnutí a ovladače hlasitosti, jsou kryta gumovou manžetou, což snižuje komfort jejich ovládání. Je to trochu nepříjemné, ale je to daň za bezpečnost. Zadní část tvoří plast, ve kterém je mechanismus pro skládání. Samozřejmě nechybí výřezy na kameru, blesk a mikrofony. Přední kryt je z vnější strany plastový a z vnitřní je samotná klávesnice. Uzavření krytu zajišťuje magnetická manžeta, ve které je také pouzdro pro uchycení Apple Pencilu.
Obal je mohutný, ale jeho nespornou výhodou je právě ochrana iPadu Pro. Nejenže jsou zpevněné rohy a krytá záda iPadu, ale je chráněn i displej, kdy se klávesnice opírá o gumové manžety. Toto řešení vytváří prostor mezi klávesami a displejem, aby se nedotýkaly. Kontakt kláves a displeje mi u Smart Folio Keyboard hodně vadí. Vkládání iPadu Pro do obalu je snadné, díky poddajné gumě, ale přece jenom to chce trochu trpělivosti a cviku. Řešení magnety, které má Smart Folio Keyboard, je rozhodně praktičtější.
Obal slouží také jako stojan, kdy se pro psaní na klávesnici magneticky připojuje na předem definovanou pozici, čímž ji také aktivuje. Pokud je klávesnice mimo tuto polohu, je nefunkční, respektive je vypnutá. Pozice pro psaní je jen jedna, ale mně stačí. Nicméně složením obalu vytvoříme další pozice pro použití bez klávesnice, tedy pro kreslení, čtení, procházení webu nebo, jako v mém případě, pro prezentační účely. Pozice jsou dvě, a to podle toho, zda složíme klávesnici pod iPad nebo ji otočíme klávesami ke stolu. V první poloze je iPad Pro v drobném úhlu směrem od desky stolu, ve druhém leží rovně na podložce. Manipulace při skládání je nemotorná a zde více než jindy poznáte hmotnost, se kterou při manipulaci pracujete. Nemluvě o situaci, kdy iPad chcete držet v ruce při prezentaci nebo procházení e-mailu. Přesněji řečeno to vážně nechcete.
Klávesnice s handicapem
Klávesnice se připojuje pomocí Bluetooth. Nevyužívá tedy Smart konektoru na iPadu Pro. Před prvním připojením je nutné jít v iOS do Nastavení a klávesnici spárovat. O napájení se stará vestavěná baterie, kterou je nutné nabíjet přes samostatný port USB-C, který je na ní umístěn. Kapacitně by měla vydržet tři měsíce při používání dvě hodiny denně. To jsem zatím neměl možnost otestovat.
Přestože nejde o plnohodnotnou klávesnici, je rozložení kláves příjemné a mezery mezi nimi jsou pro psaní dostatečné. Klávesy jsou plastové a podsvícené. Zdvih je dostačující a hodně mi připomíná ten z klávesnice na MacBooku Pro 2015, který jsem měl dříve. Psaní je jisté a tiché.
Jako každá klasická klávesnice, tak i tato má své neduhy. Mezery mezi krytem a klávesami budou dobrým útočištěm pro prach a nečistoty. Také voděodolnost nebude závratná, a tak bych si nápoje radši odkládal mimo dosah.
V horní části klávesnice je umístěna řada klávesových zkratek. Najdeme zde tlačítka pro ovládání jasu klávesnice, pro spuštění hledání v iOS, tlačítko pro aktivaci nebo deaktivaci klávesnice na obrazovce, ovladače pro přehrávání médií, zamykání obrazovky, aktivaci Bluetooth a jako poslední je tlačítko pro zobrazení stavu napájení.
Jak jsem uvedl, psaní je příjemné a rychle jsem si na klávesnici zvykl. Přijde mi více použitelná pro cestování než Smart Keyboard Folio. Nejen podsvícením, které je příjemným bonusem, ale právě pro pevný a jistý zdvih kláves. Také pevný obal má své výhody, kdy je psaní na klíně nebo na nezpevněné podložce bezproblémové. Jediné, co by nepsavcům mohlo vadit, je to, že se dodává jen v anglické verzi. Pokud ale píšete po paměti, není to takový handicap.
Důstojná náhrada
Logitech Slim Folio Pro je konkurenceschopnou alternativou ke klávesnici Smart Folio Keyboard. Je objemnější a váží více než samotný iPad Pro, což zrovna není moc příjemné, a věřím, že to hodně uživatelů iPadů Pro od jejího nákupu odradí.
Na druhou stranu je samotná klávesnice vynikající. Rozhodně se na ní píše lépe než na Smart Folio Keyboard a také to, že je podsvícená, je plusem, který nejeden uživatel na cestách ocení. Výrazně vyšší ochrana iPadu Pro také není k zahození a pro nákup hovoří i příznivější cena.
Výhodou je také možnost uchycení Apple Pencilu v ochranné manžetě, kdy se nemusíte bát o to, že jej ztratíte nebo že vám upadne, když o něj omylem zavadíte. Pravda, v manžetě se nenabíjí. Pro nabíjení jej musíte nechat připojený k iPadu Pro, ale i tak přes něj můžete manžetu upevnit.
Pokud pro vás objem a váha není problém, pokud hodně píšete a kreslíte, bude pro vás Logitech Slim Folio Pro lepší volba než originální klávesnice. Nakonec ani já sám jsem od jejího vybalení tu originální nepoužil. Klávesnice od Applu navíc vykazovala po zhruba půl roce, co ji mám, výrazné známky opotřebení a některé klávesy měly problém s funkčností. To u klávesnice za bezmála šest tisíc korun opravdu nechcete.
Věřím, že alternativních klávesnic bude přibývat. Již nyní můžete mimo recenzované Slim Folio Pro koupit například klávesnici značky Brydgenebo si na portálu Kickstarter předobjednat pouzdro Touchtype Pro, které kombinuje klasickou klávesnici od Applu a kryt iPadu Pro. Nicméně na tuto kombinaci si počkáme minimálně do srpna.
Článek byl publikován v příspěvku „Smart versus Slim“ na iPure.cz.