Počátkem roku jsme v našem týmu iPure přivítali dva nováčky, tedy pokud to tak mohu říci. Filip si vzal jako pomocníka iPad Pro 11″ a já jsem naopak sáhl po iPadu Pro 12,9″. Asi by na tom nebylo nic zajímavého, kdybychom oba předtím nepoužívali protějšky.
S iPady oba pracujeme dlouho. Nicméně, až na drobné výjimky, jsme každý zarputile hájili přednosti velikosti iPadu Pro, který jsme používali. Já jsem například letitým zastáncem menší velikosti, kdy jsem od uvedení iPadu Pro 9,7″ používal jen jej a následně jeho přímé nástupce, tedy iPad Pro 10,5″ a iPad Pro 11″. Filip naopak inklinoval k používání většího modelu, tedy iPadu Pro 12,9″. Položili jsme si tedy pár otázek, jejichž odpovědi měly rozřešit, která velikost iPadu Pro je vlastně lepší.
iPad – co pro tebe znamená?
Jirka:Je to můj pracovní nástroj, bez kterého si běžný pracovní den neumím představit. Lehké nositelné zařízení, na kterém mohu zpracovat téměř cokoliv, přičemž je nezávislé na konektivitě a má dostatek energie na celý den. Oceňuji jeho velikost, nositelnost a také dotykový displej, který v kombinaci se Smart Keyboard a Apple Pencil doplňuje možnosti iOS. Nejen prací živ je člověk, a i zde musím ocenit možnosti iPadu jak pro konzumaci obsahu, tak i jako komunikačního nástroje. Zpravidla je také jediným zařízením, které mám u sebe každý den. Mohu-li to shrnout do jednoho slova, pak pro mě iPad znamená řešení (svobodu).
Filip:Pracovní nástroj. iPad už dávno není jen placka na konzumaci obsahu, ač i tak ho používám. iPad pro mě znamená svobodu – mám ho neustále u sebe a mohu kdykoliv a kdekoliv pracovat nebo si užívat zábavu. Hrozně se mi líbí kombinace dotykového ovládání a klávesnice Smart (Folio) Keyboard. Zároveň je mi bližší filozofie iOS systému. Za ty roky už mě tolik nebaví používat klasický desktop, ač mám MacBook rád, a je to skvělá pracovní lopata.
Kdy jsi pořídil první a proč?
Jirka:Na tuto otázku odpovídám poměrně často, a tak asi není žádným tajemstvím, že mě iPad provází od jeho uvedení do prodeje. Když Steve Jobs v roce 2010 představil první iPad, vzbudil ve mně zájem. Ne proto, že to byl Steve a Apple, ale proto, že jsem viděl zásadní posun v uživatelském přístupu ke konzumaci a vytváření obsahu. Měl jsem v té době zkušenost s tabletem od společnosti Hewlett Packard se systémem Microsoft Tablet PC. Bylo to přehnaně velké a nepraktické zařízení, které se ovládalo stylusem, bylo těžké a v ruce prakticky nepoužitelné. První iPad byl naprosto jiný. Šlo o lehké, přenositelné zařízení, které se ovládalo prsty stejně jako iPhone. Proto jsem jej v den zahájení prodeje pořídil. Mimochodem, je jedním z mála zařízení, které jsem si z nostalgie ponechal a je stále funkční.
Filip:Jako první jsem pořídil iPad 2. První generace mě minula, ač ji aktuálně ve sbírce z nostalgických důvodů mám. Dříve pro mě iPad znamenal pohodlnou a snadnou konzumaci obsahu. Hodně jsem hrál hry, četl knihy, články a používal jednoduché aplikace. Vlastně jsem na něm nepracoval, maximálně upravil pár článků nebo poslal nějaký email.
iPad nebo iPad Pro?
Jirka:Dobrá otázka, ke které nemám jednoznačnou odpověď. Každý je určen jiným potřebám a dokáži si představit, že mnoho uživatelů bude spokojeno s iPadem. Já mezi ně nepatřím. Komfortní bezrámečkový displej, Face ID, podpora Apple Pencil, Smart Keyboard a v neposlední řadě samotný výkon jsou tím, co každý den využívám a čeho si na iPadu Pro cením. Přeci jenom je to hlavně můj pracovní nástroj.
Filip:Jednoznačně iPad Pro. Pokud uvažujete o iPadu jako primárním pracovním zařízení, oceníte výkon, odezvu, nádherný displej, podporu Apple Pencil či klávesnice. Nějak bych si už nedokázal představit používání staršího zařízení, a to už jen kvůli bezrámečkovému designu a Face ID. Je to hrozně návykové.
Co nejčastěji na iPadu zpracováváš?
Jirka:Především prezentace. A to jak jejich přípravu, tak jejich následnou vizualizaci. Zvyknul jsem si využívat iPad Pro při konzultacích, školeních nebo jako další zařízení s náhledem při vystoupení na konferencích. Zároveň na něm stříhám videa, zpracovávám grafické podklady, upravuji fotografie a vytvářím další obsah. Vesměs veškeré články, prezentační podklady a tiskoviny, které produkuji, jsou z iPadu Pro. Také jej využívám k vyřizování běžné agendy, komunikaci přímé i nepřímé a konzumaci obsahu, ať už jsou to knihy, audio obsah, filmy nebo hry. Jsem neustále v pohybu a fascinují mě jeho neomezené možnosti právě na cestách, kde jej využívám na maximum.
Filip:iPad je pro mě primární zařízení. Poslední rok a půl pracuji v podstatě jen a pouze z iPadu, MacBook beru do ruky tak 2× do týdne, někdy ani to ne. Pro specifické činnosti bych se ale bez Macu neobešel a zároveň mám ten hliníkový stroj rád. Jinak na iPadu dělám vše – stříhám videa, edituji podcasty, upravuji fotografie, píšu články, koukám na filmy, čtu a hraju hry. Není nic, co by iPad nezvládl. Vyžívám se v používání různých aplikací a baví mě testovat nové. Je neuvěřitelné, kam se iPad během pár let posunul a pevně věřím, že s příchodem nového iOS 13 bude práce zase o kousek lepší a efektivnější.
Testuješ modely iPad Pro 11″ a iPad Pro 12,9″. Jaké jsou jejich výhody nebo nevýhody?
Jirka:Obecně lze říci, že co do výbavy jsou oba modely stejné a liší se jen velikostí. Nicméně změnu vidím v jejich praktickém využití. Zatímco menší z modelů zůstal nástupcem předchozího iPadu Pro 10,5″ ve všech směrech použitelnosti, větší model vnímám jako zcela nové zařízení. Kompaktnější rozměry zásadně změnily uživatelský komfort a vznikla tak nová alternativa, která je mi nyní pracovně bližší. Již nemusím tak často volit mezi iPadem Pro a MacBookem, když chci pracovat s více dokumenty najednou nebo čekat na export videa, zatímco potřebuji pracovat na dalším projektu. Velký displej iPadu Pro 12,9″ ve spojení se split screenem a srovnatelnou mobilitou jsou tím, co nyní považuji za výhodu.
Filip:V principu jde o stejná zařízení – liší se akorát velikostí, což může být pro mnoho uživatelů klíčové. Primární je pro mě 12,9″ varianta, kterou používám především na práci. Mám k ní neustále připojenou Apple klávesnici a Apple Pencil. Zároveň mám variantu s LTE připojením a dostatečným úložištěm. Je to pracovní nástroj. Naopak 11″ iPad Pro jsem pořídil primárně na konzumaci obsahu. Záměrně jsem koupil nejmenší variantu, bez mobilních dat a jen s obyčejným Smart Coverem. Zjistil jsem, že málo čtu knihy, což dříve bylo opakem. Proto jsem se rozhodl pořídit i 11″ iPad Pro. Malý iPad Pro je pro mě taková kniha, notýsek a společník do postele. Čtu na něm knihy, časopisy a hraju některé hry. Baví mě kombinovat velkou a malou variantu.
Vím, že je to dost ztřeštěné, ale iPad mám hrozně moc rád a chtěl jsem doma mít i 11″ verzi. Zároveň ji používám na školení. Držet tři hodiny v ruce velký iPad Pro je celkem náročné. 11″ iPad je kompaktnější a lépe se přizpůsobí.
Resumé – velký nebo malý?
Jirka:Jako mnohaletý průkopník používání menších modelů, kterým jsem doposud byl, bych měl mít jasnou volbu. Nicméně je zde nový produkt, před kterým smekám pomyslný klobouk a jehož volím jako jedinou možnou variantu. Velký.
Filip:Jednoznačně velký. Při práci se hodí každý palec displeje. Když porovnáte split screen na iPadu Pro 12,9″ a 11″ – větší jasně dominuje. Mnohem lépe se mi pracuje z velkého iPadu. Myslím si, že 12,9″ varianta konečně dospěla. Měl jsem i první generaci a dodnes ji používá žena – ten rozdíl je obrovský, především co do velikosti a použitelnosti.
Článek byl publikován v příspěvku „Na velikosti záleží“ na iPure.cz.