V listopadu roku 2018 představila společnost Royole první ohebný mobil na světě s názvem FlexPai a já jsem měl následně možnost ho zahlédnout na CES2019 v Las Vegas. Jen před několika dny představila svou verzi rozkládacího mobilního telefonu společnost Samsung a následně Huawei.
Při prezentaci to na nás výrobci pěkně aktivní plochy – jedna s poměrem stran 16:9 a rozbalili, nicméně jsem si všiml několika aspektů, které dnes zmíním a jež mě utvrzují v tom, že je cesta rozkládání lichá a nepřinese nám zatím žádné zvýšení uživatelského komfortu.
První je více
Už při představení Royole FlexPai bylo zřejmé, že účelem není nabídnout produkt pro masy. Čínský výrobce komponent pro mobilní zařízení, Royole, předvedl ohebný displej v reálně funkčním konceptu mobilního zařízení. Šlo sice o nevzhledný masivní kus vrzajícího hardwaru, který ani zdaleka nebyl funkční, nicméně vzbudil zájem v dodavatelském řetězci, kdy ostatní výrobci projevili zájem o dodávky displejů pro svá zařízení. A hlavně, byl první a získaný titul mu už nikdo nevezme.
Nicméně pojďme se i tak na ten zázrak trochu podívat. Royole FlexPai RY 120 D, jak je model označován, pohání procesor Qualcom Snapdragon 855, displej Flexible AMOLED má v rozevřeném stavu úhlopříčku 7,8″ s rozlišením 1920 × 1440 pixelů s poměrem stran 4:3. Po složení jsou k dispozici tři aktivní plochy – jedna s poměrem stran 16:9 a rozlišením 810 × 1440 pixelů, druhá s poměrem stran 18:9 s rozlišením 720 × 1440 pixelů a poslední sloužící k notifikacím s poměrem stran 21:6 a rozlišením 390 × 1440 pixelů. Na výběr je 6 nebo 8 GB paměti RAM a úložiště o velikosti 128, 256 nebo 512 GB. Ve výbavě má dva fotoaparáty s rozlišením 16 a 20 Mpx. Konektivitu zajišťuje LTE, Bluetooth, Wi-Fi, USB-C a dual SIM. Mimo to je vybaven senzory jako barometr, čtečka otisků prstů nebo elektronický kompas. Pohání jej Li-Pol baterie s kapacitou 3 800 mAh. Výčet uzavírají rozměry 134 × 190 × 7,6 mm a hmotnost 320 g. Ve složeném stavu je tloušťka 15,2 mm. Prodává se za 1 388 EUR, tedy za více jak 35 000 Kč bez cla, daně a dopravy.
Displeje spojuje plastový kloub s vnitřní gumovou krytkou, nicméně i přes veškerou snahu neskutečně vrže a při ohybu klade zbytečně velký odpor. Také sklo použité na displeji je kluzké více, než jsme zvyklí, navíc se daleko více upatlá otisky prstů. Za zmínku stojí i neaktivní část plochy vedle displeje, která je masivní a nevzhledná. Za co si naopak FlexPai zaslouží pochvalu, je hladký displej bez známek zvlnění při rozložení, respektive při ohýbání.
Všimněte si, jak podrobné informace jsou dostupné, protože následující výrobce, o kterém budu psát, nám sice ukázal ohebný displej s pohledově hezkou mechanikou, ale bez dalších informací. Dokonce jej novinářům přítomným na prezentaci fyzicky neukázal.
Druhý dohání
Píše se únor a Samsung zve novináře na prezentaci modelů mobilních zařízení pro letošní rok nazvanou Samsung Unpacked 2019. Celá show začala představením nového modelu Galaxy Fold, skládacího telefonu, který tento jihokorejský výrobce považuje za svoje nejvyspělejší technologické zařízení.
Pravda, při sledování keynote jsem musel uznat, že to Samsung pojal velkolepě. Celé pódium bylo přizpůsobené tak, abychom měli pocit, že se vybaluje něco výjimečného. Doslova unpacking v přímém přenosu. Nicméně jsme nakonec viděli několik hezkých snímků, pár videí ohybu s detaily na propracovanou mechaniku a na závěr jsme dostali informaci o dostupnosti v dubnu 2019 a ceně začínající na 1 980 USD.
Přesné rozměry, hmotnost a další detaily Samsung neprozradil, ale z toho, co jsem měl možnost vidět, usuzuji, že půjde o mohutné zařízení, a to nejen ve složeném stavu. Tělo je zhotoveno ze skla a kovu a působí luxusním dojmem. Zavřené zařízení se zdá vzhledově úzké. Překvapilo mě, že v tomto stavu obsahuje poměrně malý displej s úhlopříčkou 4,6″ a rozlišením 1 960 × 840 pixelů. Ze snímků je navíc zřejmé, že je zapasován do poměrně tlustého rámu. Po rozevření, které se dá připodobnit otevírání knihy, je k dispozici 7,3″ displej s rozlišením 2 152 × 1 536 pixelů. Zařízení by mělo být schopno přenést rozdělanou práci z malého displeje rozložením na velký a také by mělo umožnit pracovat až ve třech aplikacích najednou.
Galaxy Fold bude osazen procesorem Snapdragon 855, který podpoří 12 GB operační paměti a doplní jej úložiště s kapacitou od 512 GB do 1 TB. O přísun energie se postará baterie s kapacitou 4 380 mAh. Mimo LTE by měl být dostupný i model vybavený 5G.
Třetí překvapil
První trojici na startu uzavírá Huawei, který své řešení ohebného displeje přivezl na MWC 2019 (Mobile Word Congress) do Barcelony v podobě zařízení s názvem Mate X.
Huawei Mate X vypadá ze všech doposud představených ohebných displejů technologicky nejlépe. Displej se ohýbá z venkovní strany a po rozložení získáme plochu 8 palců s rozlišením 2 480 × 2 200 pixelů. Ve složeném stavu máme k dispozici dva displeje, kdy ten na přední straně má 6,6 palců s rozlišením 2 480 × 1 148 pixelů, zadní pak 6,38 palců s rozlišením 2 480 × 892 pixelů.
Zdá se, že se Huaweii povedl mechanismus ohýbáni, který dle prvních dojmů působí dokonale. Obě části se ohnou přímo k sobě a není mezi nimi žádný prostor. V zavřeném stavu je tloušťka celého zařízení 11 mm, v rozevřeném pak 5,4 mm. To je hodnota, se kterou se dnes setkáváme běžně u „neohebných“ telefonů. Nicméně je nutné podotknout, že na jedné straně zůstává hrb, který sice pomáhá s držením, ale například znemožňuje použití na desce stolu. Je zjevné, že výčnělek je daní za tenký rámeček. Někam se muselo schovat vše potřebné a také trojice fotoaparátů. Jde o kombo složené z 40megapixelového snímače s 16Mpx ultraširokým objektivem a 8Mpx teleobjektivem.
Zařízení pohání procesor Kirin 980, který doplňuje 8 GB operační paměti a 512GB úložiště. Rozměry jsou 161,3 × 78,3 × 11 mm a hmotnost 295 g. O provoz se stará baterie s kapacitou 4 500 mAh. Zařízení má dva porty pro nano SIM karty. Ten hlavní z nich podporuje mimo LTE i 5G, druhý jen LTE. Cena je 2 299 Euro, tedy více než 59 000 CZK a dostupné bude v druhé polovině roku.
Start máme
Zdá se tedy, že je úspěšně odstartováno k masivnímu nástupu ohebných displejů mobilních zařízení. Je až s podivem, že nám všichni uvedení výrobci během svých prezentací zapomněli říct, k čemu je to vlastně dobré. Viděli jsme různá technická řešení, chvalozpěv nad samotným ohýbáním, ale nepadlo ani slovo o přínosu.
Pokud si pamatujete představování produktů Apple Stevem Jobsem, pak si vybavíte, že neprodával technologii, ale užitek z ní. Za připomenutí stojí prezentace z roku 1999, kdy během MacWorld v New Yorku předvedl s pomocí taneční obruče (hula hoop) první iBook s bezdrátovým přenosem internetu pomocí Wi-Fi. Roku 2001 nám představil 1000 skladeb do našich kapes v podobě iPodu a v roce 2007 nás na pódiu přivítal prvním kapesním dotykovým zařízením spojující iPod, telefon a internet, tedy iPhonem. Vždy, když se na jeho prezentace dívám, vidím promyšlenost samotné technologie a až potom prezentační dovednost.
Proč tedy dnes prezentují výrobci nové technologie bez užitku, bez podstaty jejich přínosu? Nehledejme v tom nic racionálního, nenajdeme to. Osobně jsem názoru, že je to tím, že jim to dovolíme. Jednak sami nevíme, co chceme, respektive co opravdu potřebujeme. Jsme zhýčkaní a místo potřeby řešíme zejména to, jak technologie vypadají. Když vedle sebe položíme nejdražší iPhone XS a výrazně levnější Honor Plus, těžko se smiřujeme s tím, že jsou si tak podobné. V potaz musíme vzít také zisky výrobců. Akcionáři očekávají každoroční dividendy, a tak požadují po výrobcích stále více inovací a nových produktů, které jim je zajistí. Přeci jenom černé placky, které jsou jedna jako druhá už tolik nefrčí, a to navzdory technologické vyspělosti a růstu jejich velikostí. A zde je možná zakopaný pomyslný pes a odpověď na mou otázku.
Představené modely nejsou, vyjma rozkládacího displeje, vybaveny výrazně jinou technologií. Vesměs budou umět to samé, co dnešní zařízení. Jen budou dražší, větší, neskladnější, křehčí a na jedno nabití vydrží podstatně méně. Navíc budou náchylnější na mechanická poškození a opotřebení displejů v místě ohybu. Přeci jenom jde o lety neověřenou experimentální technologii. Každopádně mobilní technologie s ohebným displejem pomalu a jistě směřují do našich kapes a až praxe ukáže, k čemu je budeme používat a zda přinese výrobcům kýžený efekt – zisk.
Spící Apple
Četl jsem několik názorů, že Apple zaspal a ujíždí mu vlak. Dokonce i jeho spoluzakladatel Steve Wozniak je názoru, že v ohebném displeji je budoucnost. Není žádným tajemstvím, že má Apple přihlášeno několik patentů na ohebná zařízení. Zjevně tedy nespí a s touto technologií pracuje. Otázka je, jakým směrem svou pozornost zaměřil. Zda jsou to kapesní zařízení nebo jiné produkty, které nemají s těmi stávajícími, tak jak je nyní známe, nic společného.
Také věřím v budoucnost ohebného displeje, ale ne v této formě. Nemyslím si, že kapesní zařízení je to, kam tato technologie patří. Upřímně, radši bych schopnosti stávajících zařízení přenesl na mé zápěstí, tedy do Apple Watch, a vzdal se jich úplně a mé kapsy ponechal prázdné. Nicméně to se zatím neděje. Těším se, až někdo přijde s konceptem, kde bude technologie ohebného displeje smysluplně využita. Třeba to bude zrovna Apple.
Článek byl publikován v příspěvku „Ohnutý svět“ na iPure.cz.