Několik posledních týdnů si připadám mírně schizofrenně. Každé ráno podstupuji stejný rituál – snažím se vzít si s sebou na celý den jen jedno ze zařízení, která mám na pracovním stole. Zpravidla je to iPad, jenže to bych na stole nesměl mít čtyři.
Mým hlavním pracovním pomocníkem je iPad Pro 12,9″ (2018), přičemž několik týdnů testuji poslední generaci iPad Mini a iPad Air.Aby toho nebylo málo, tak mám ještě iPad Pro 11″ (2018), který občas používám při přednáškách, ale ten je nyní jen do počtu a již čeká na nového majitele.
Těžká volba
Který tedy vybrat? Každý má svá pro a proti a mohl bych napsat několik článků s tipy a náměty na použití, ale věřte mi, že bych stejně nepopsal všechny jejich možnosti a rozdílnosti. Nakonec, ani má volba nevychází vždy jen z potřeb, ale je ovlivněna náladou a chutí zkoušet nové. A u této mé chuti jsem zůstal i dnes a vzal jsem si iPad Air.
Nový iPad Air je generačním nástupcem legendárního tabletu se stejným názvem, který Apple představil v roce 2013. Pamatuji si, že jsem si jej v den zahájení prodeje odnesl z prodejny mého oblíbeného resellera v Revoluční ulici v Praze, kde na něj čekala fronta nedočkavých zákazníků. Fronty se na iPady již nestojí, ale kdybych mohl, tak bych si vystál frontu i na nový model, protože ten za to stojí.
Podobnost ne náhodná
Když jsem vybaloval iPad Air z krabice, připadalo mi to, jako bych se vracel o dva roky zpět, kdy jsem podobně rozbalil iPad Pro 10,5″. Vlastně se dá říci, že na první pohled bych je od sebe nerozeznal. Nový iPad Air oproti předešlé generaci povyrostl a to z 9,7″ na 10,5″, a tak jsou jeho rozměry 250,6 × 174,1 × 6,1 mm, s váhou 456 g ve verzi Wi-Fi a 464 g u verze Cellular v mnohém podobné právě předchozí generaci iPadu Pro. Nicméně při bližším pohledu se pár rozdílů najde, a ne zrovna malých.
Prvním viditelným rozdílem je počet reproduktorů. iPad Pro měl čtyři a iPad Air má tradiční dva na spodní straně. Další viditelný rozdíl je v čočce fotoaparátu. Pravda, je hezčí, když z povrchu iPadu Air nevystupuje, ale fotoaparát umí jen 8 megapixelů s clonou f/2,4 a video zvládne maximálně ve FullHD. Tradičně zde není ani zadní blesk. Na druhou stranu – pozitivní změnu zaznamenala přední kamera, která nyní nabízí pěkných 7 megapixelů, podporuje FaceTime HD a k zachycení videa nabízí rozlišení 1080p. Nechybí ani Retina blesk. Oba fotoaparáty podporují široké záběry a živé fotografie.
Pokud design porovnám s předchozím modelem iPadu Air, tak mimo nárůstu displeje došlo ke zúžení jeho rámečků a nově přibyl port (Smart Connector) pro připojení Smart Keyboard a na zadní straně pak mikrofon. Zůstal zde jak 3,5mm audio jack, tak i Lighting pro napájení nebo pro připojení periferií.
O překvapení není nouze
Displej nového iPadu Air je vybaven technologií True Tone, který upravuje vyvážení bílé s ohledem na prostředí, ve kterém se s ním nacházíme. Displej je také plně laminovaný, takže při pohledu na něj máte pocit, že ikony aplikací z iPadu vystupují na povrch. Kdo to uvidí poprvé, jistě se nad tím pozastaví.
iPad Air získal také podporu pro Apple Pencil (první generace). Pokud někdo máte Logitech Crayon, tak jej, překvapivě, iPad Air podporuje také. Novinky najdeme rovněž u výkonu. V iPadu Air je procesor A12, který pohání nejnovější řadu iPhonů. Aby toho nebylo málo, tak došlo i k navýšení operační paměti, konkrétně na 3 GB. Výkonu dostal nový iPad Air skutečně na rozdávání, a přitom jeho baterie vydrží pracovat obvyklých 10 hodin.
Co naopak postrádám, je podpora ProMotion, tedy technologie adaptivní obnovovací frekvence zobrazení, která má za následek hladší interakci na obrazovce. Zejména při použití Apple Pencilu je latence znatelná a je to škoda.
Král je mrtev, ať žije král
Ale dost už o technických specifikacích. Když se na nový iPad Air podívám, tak musím uznat, že svým způsobem jde o odlehčenou verzi iPadu Pro, respektive bych mu ten přívlastek Pro nechal. Má mnoho klíčových funkcí, které ocení nejeden kreativec, student nebo manažer. Výkonově za ním předchozí generace iPadu Pro zaostává a k nové zase tak daleko nemá. Body navíc získává také za podporu Smart Keyboard, bez které si profesionální pracovní nástroj již nedokáži představit.
Z té čtveřice na stole jej využívám nejčastěji. Vyzkoušený příjemný design, který padne do ruky, zaoblené hrany, nikde netrčící kamera, a nakonec i přítomnost Touch ID, na které jsem byl roky zvyklý, jsou plusové body. Beru jej častěji pro konzumaci obsahu nebo redakční činnost, kdy na něm na cestách píši články. Nakonec, i tento příspěvek jsem napsal na něm.
Když už mluvím o cestách, tak si dokáži představit, že jej v mnohém nahradí jeho mladší společník iPad Mini. Asi ne každý na iPadu vytváří obsah a pokud je zejména konzumentem, který občas potřebuje přečíst průvodce, odpovědět na zprávu nebo zapsat pár poznámek z cest doplněné o jednoduché grafické prvky, vystačí si s ním. Navíc jeho kapesní velikost jej k cestování předurčuje.
Pokud jste manažer, obchodník nebo například lektor, který na cestách připravuje podklady pro schůzky, vyřizuje desítky zpráv a připravuje další administrativní agendu, je pro vás iPad Air ten pravý. Nepotřebujete iPad Pro a iPad Mini vám stačit nebude.
Jasně, že jsou zde omezení jako 3 GB RAM, kdy nové iPady Pro mají v základu 4, ani omezení u fotoaparátů nenadchne, ale na druhou stranu – fakt s iPadem fotíte nebo natáčíte videa? Já ne, takže si dovolím v závěrečném hodnocení tvrdit, že nový iPad Air je pro mě králem mezi iPady letošní sezóny. Výbava, cena a jeho praktická použitelnost jej k tomu titulu předurčuje.
Nicméně i přes mé hodnocení se s ním rozloučím. Plocha 12,9″, kterou několik měsíců na iPadu Pro používám, je pro mě neodmyslitelná, a kdyby byl nový iPad Air sebelepší, nemůže mi ji nahradit. Nemluvě o výkonu, který při střihu videa nebo přípravě grafických podkladů využívám. Přesto se před ním klaním, je to král a úctu si zaslouží.
Článek byl publikován v příspěvku „Nekorunovaný král sezóny“ na iPure.cz.