Jednou z posledních novinek WWDC, o kterých jsme zatím v magazínu nepsali, je představení watchOS 6, tedy operačního systému pro Apple Watch.
Hlavním tématem letošní verze, která bude s ostatními systémy uvedena na podzim, je bezesporu snaha o nezávislost na iPhonu. Ta byla prezentována hned několika novinkami jako vlastním App Storem přímo v Apple Watch nebo sbírkou nativních aplikací.
Nové tváře
Jak jinak může začít prezentace novinek pro Apple Watch než představením nových ciferníků. Ty letos přicházejí od těch nejjednodušších a minimalistických až po detailní a propracované. Nicméně uživatelé si je budou moci přizpůsobit více, než tomu bylo v minulosti.
Hned několika povedeným sadám vévodí design s názvem California. Jde o klasický číslicový ciferník, který lze zobrazit jak na celém displeji, tak v kruhovém provedení. První varianta mnoho úprav a komplikací nenabízí, ale druhá dává, díky volným rohům kolem kruhu, prostor pro vlastní nastavení. Obě varianty se těší podpoře několika stylů číslic.
Další z řady zajímavých ciferníků se nazývá Gradient. Ten nabízí minimalistické řešení, kdy mimo ručiček zobrazuje barevné přechody. Ty lze měnit a každý si tak vybere to, co mu vyhovuje. Ani zde se v rozložení na celé obrazovce nedá využít žádná komplikace. Proč také, rušila by zde minimalistický design. Nicméně kruhová varianta přidání komplikací umožňuje.
Vcelku povedený nový ciferník je Numerals. Ten zobrazuje číslice a ve sbírce má hned několik zajímavých designů a barev. Podobný číselný ciferník je i na stávající verzi, ale hodně omezený.
Nechybí ani nový analogový ciferník, který zároveň zobrazuje pohyb slunce po obloze. Pojmenován je Solar. Jde vlastně o ciferník, uvnitř kterého je další, který pohybem digitální korunky zobrazuje právě pohyb slunce. Nutno dodat, že vypadá zajímavě.
Ciferníkem Infograph Modular výčet novinek ukončím. Jde o inovovaný ciferník, který znají uživatelé Apple Watch 4. generace a jejž mám i já v oblibě. Umožňuje vkládání hned několika komplikací, které používám pro organizaci denních činností. Nově umožní snadné přepínání mezi analogovými a digitálními hodinami a nové komplikace.
A nechybí ani další varianta ciferníku Pride, kterou Apple doplnil i novým řemínkem. Těch ostatně představil několik – kanárkově žlutý, chrpově modrý nebo mátově zelený.
Nezávislost na iPhone
Apple Watch dostaly s watchOS 6 vlastní App Store. Jak krátká věta, ale jak mocná. Přímo v hodinkách lze procházet mezi jednotlivými aplikacemi, hledat a filtrovat, procházet popisy, prohlížet screenshoty a samozřejmě aplikace rovnou do hodinek stahovat. To vše bez nutnosti zásahu v iPhonu.
Vystačíme si s LTE nebo Wi-Fi. V našem případě zatím jen s druhou variantou. Zatím není jisté, zda některý z českých operátorů spustí ještě letos podporu LTE (eSIM) pro Apple Watch. Uživatelé v zemích, které podporu mají, jsou každopádně zase o kousek dále.
Apple zároveň uvedl sbírku nových nativních aplikací pro Apple Watch, které již známe ze zařízení s iOS. Jednou z aplikací je Voice Memos, se kterou můžeme zaznamenat hlasové poznámky. Další z aplikací je Kalkulačka. Nejen, že si na zápěstí spočítáme třeba DPH, ale pomůže nám třeba s rozdělením účtu za pivo mezi kamarády. To sice umí i Revolut, který platby rovnou z účtů stáhne, ale ne všichni aplikaci Revolut využívají.
Bez iPhonu se obejde i další aplikace Audiobooks, která nám v Apple Watch umožní předčítání obsahu přímo do sluchátek s Bluetooth. Předčítání bude automaticky synchronizováno s Apple Books – tedy s články a knihami, které máme rozečtené.
Apple myslel i na ženy, a ty tak mají v Apple Watch nativní aplikaci Cycle Tracking, která v kombinaci s primární aplikací Health (Zdraví) kontroluje jejich menstruační cykly a plodné/neplodné dny. Plodnost je velké, celosvětově komunikované téma a Apple ani zde nezůstal stranou.
Důraz na kondici a zdraví
Změnou prošla i aplikace Aktivita. Ta je nově obohacena o trendy, které sledují progres našeho snažení. Nové ukazatele zobrazují naší aktuální formu, kterou porovnávají s předchozím, volitelným obdobím. Apple Watch nás budou zase o trochu více motivovat k plnění cílů a soutěžení.
O naše zdraví se bude starat i další nová aplikace Noise, která bude kontrolovat hluk v našem okolí. Upozorní nás, když bude výše hluku nad bezpečné limity, a ochrání nás tak před případným poškozením sluchu. Tedy, pokud se budeme řídit jejími pokyny.
Nejen o naše zdraví se postará nový watchOS 6. Novinkou je také podpora přijímání zpráv k dvoufaktorovému ověřování. Pokud dvoufaktorové ověřování používáte, a já pevně věřím, že ano, budete mít na zápěstí kontrolu nad přihlašováním k novým zařízením nebo do služeb pomocí vašeho Apple ID.
Čemu tak trochu nerozumím, je funkce oznamující každou uplynulou hodinu, kdy Apple Watch pomocí taptické zvonkohry oznámí mému zápěstí časový posun. Nevím, k čemu by mi to mělo být dobré, ale doufám, že to půjde vypnout.
Novinek je opravdu mnoho a betatesteři, kteří testují developerskou verzi, si je pochvalují. Já betu testovat nebudu a osobně si počkám na finální verzi watchOS 6. Každopádně se už těším na její podzimní příchod. Také tak trochu doufám, že některý z našich operátorů konečně přijde s LTE (eSIM) podporou Apple Watch. Chytrý asistent na mém zápěstí si větší nezávislost rozhodně zaslouží.
Článek byl publikován v příspěvku „watchOS 6 – ve znamení nezávislosti“ na iPure.cz.