Mám za sebou několik týdnů s iPad Pro 11”, jehož Apple představil na letošní říjnové konferenci. Nahradil svého předchůdce iPad Pro 10,5”, který pro mě byl synonymem pracovně-cestovního nástroje. Prošel se mnou desítky prezentací, připravil jsem na něm většinu jejich obsahu, napsal spoustu článků, recenzí, návodů, tipů a triků, sestříhal jsem na něm několik videí, které jsem z něj rovnou vydal, a v neposlední řadě jsem na něm vyřídil stovky e-mailů a různých dalších zpráv. Byl to první iPad, kterému jsem svěřil většinu denní agendy, a že jí za těch 14 měsíců bylo. Předtím jsem měl iPad Pro 9,7”, nicméně ten byl, i přes veškerou mou snahu, stále jen doplňkem k MacBooku Pro, který jsem společně s ním denně nosil.
iPad Pro ale není to, o čem bude dnešní příspěvek. Veškerou tu práci, kterou na iPadech dělám, bych nezvládl bez dvou pomocníků, kteří žijí ve stínu slávy svého velkého bratra. Jedním z nich je Smart Keyboard a druhým Apple Pencil. Oba nyní prošli generační obměnou, a tak se dnes podíváme na to, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké novinky ukrývají.
Příspěvek si můžete přečíst ve formátu PDF
Klávesnice s ochranou
Klávesnici Smart Keyboard představil Apple v roce 2015 společně s iPadem Pro 12,9”. O pár měsíců později, s novým iPadem Pro 9,7”, přišla na trh i její menší velikost. Smart Keyboard je látková klávesnice, která se k iPadu připojuje pomocí magnetického konektoru umístěného na boční hraně iPadu. Konektor zajišťuje přenos dat a napájení. Klávesnice ve složené poloze zajišťuje ochranu displeje před mechanickým poškozením. Díky rozkládacímu mechanismu nejsou klávesy samotné v kontaktu s plochou displeje. Po rozložení klávesnice se umístí připojený iPad do plastového žlabu, který je zde jediný a zajišťuje stabilizaci při psaní.
Klávesy jsou příjemné na dotyk, nekloužou a snesou i nějaké to hrubější zacházení. Nicméně jsou hlučné, a pokud iPad s klávesnicí umístíte na stůl v kavárně, stanete se lehce terčem pozornosti a úšklebných pohledů spolusedících.
První Smart Keyboard jsem používal více jak rok a za celou tu dobu plnila svou funkci bezchybně. Po přechodu na iPad Pro 10,5” jsem pořídil kompatibilní verzi, která byla provedením shodná s první, jen větší, a sloužila mi stejně dobře.
V letošním roce Apple, společně s novou řadou iPadů, představil novou klávesnici s názvem Smart Keyboard Folio. Klávesnice je látková, podobná předcházejícím modelům, jen s tím rozdílem, že jsou zde nově dva žlaby pro uchycení iPadu při psaní, tedy dvě pozice. Klávesnice je zároveň konstrukčně odlišná. Nově kryje i zadní část iPadu, kde je také konektor pro připojení. iPad stačí položit na zadní stranu klávesnice, kde je výřez pro kameru fotoaparátu a konektor pro napájení a komunikaci, a díky více jak 120 magnetům, které jsou v iPadu, je následně klávesnice pevně přichycena. Již není skládací, což znamená, že po jejím složení jsou klávesnice v dotyku s displejem. Neříkám, že je to špatné řešení, jen se díky zkušenosti s otlaky kláves u MacBooku Pro obávám stejného efektu. iPad je tedy kompletně chráněný obalem klávesnice, díky čemuž také trochu nabude na rozměrech a váze.
Potichu a se studem
Při používání si mimo dvou variantních poloh náklonu iPadu všimnete ztišení kláves při psaní. Zdvih je mírně vyšší a klávesy jsou opravdu tiché. Rovněž přivítáte, že s klávesnicí můžete psát i na klíně, což u předchozí varianty nebylo možné. Klávesnice se ohýbala a iPad se z ní uvolňoval. Svrchní materiál kláves je shodný, a tak se dá očekávat obdobná výdrž. Co je jiné a pro mě trochu nepříjemné, je venkovní část obalu. Ta se liší od předchozí verze. Je hladká, lesklá a nepraktická. Je na ní vidět vše, tedy jakékoliv byť drobné nečistoty a řekněme to slušně, rovněž zachytává tekutiny vylučované přes kůži našich prstů. Kdykoliv vyjmete iPad s klávesnicí z tašky a vezmete jej do ruky, máte pocit, že se musíte stydět za jeho vzhled.
Oceňuji, že Apple vyřešil znefunkčnění klávesnice, pokud ji zrovna nepoužíváte a máte ji překlopenou na zadní straně iPadu – třeba při prezentaci. Nicméně má to i jednu vadu. V případě, kdybych chtěl klávesnici použít v rozloženém stavu bez toho, že bych iPad umístil do jedné ze dvou připravených pozic, jsou klávesy nefunkční. Rovněž, a to je dle mě škoda, chybí známé logo nakousnutého jablka. Když je iPad z obou stran v klávesnici uzavřen, máte no-name produkt v ruce nebo na stole.
Nelze ji než přijmout
Závěrečným porovnáním obou klávesnic jsem názoru, že každá má své pro a proti. U Smart Keyboard je výhodou skládací mechanismus klávesnice, kdy se ve složeném stavu klávesy nedotýkají displeje a ten je tak více chráněn. Rovněž vidím jako výhodu to, že klávesnice kryje jen přední část iPadu. Ten je tím lehčí, případně se nabízí možnost zvolit designový obal na zadní stranu dle svého uvážení či dle nálady.
Na druhou stranu je výhoda Smart Keyboard Folio právě v tom, že kryje i zadní stranu iPadu, respektive, že jej klávesnice ve složeném stavu kompletně chrání. Ano, není to žádná designovka, je na výběr jen jedna barevná varianta a ano, rychle se špiní, ale nad tím vším převládá jednoduchost, se kterou můžete iPad vyjmout, respektive jej od klávesnice a tím i obalu odpojit.
Také nelze opomenout, že Smart Keyboard Folio je výrazně tišší a rovněž vyšší zdvih kláves, byť může být pocitový, je příjemný. Píše se na ní o poznání lépe a je znát generační odstup. Cena 5.290 Kč pro 11 palcovou verzi a 5.890 Kč pro verzi 12,9 palce jistě nikoho z nás nepotěší, ale za mobilitu, jednoduchost a praktické možnosti využití je to nutné zlo, které musíme přijmout. Je to přeci jen doplněk k profesionálnímu nástroji, kterým iPad Pro je a jenž nám z podstaty věci zajistí v různé formě příjmy.
Apple Pencil už není k smíchu
Když jsem viděl prezentaci, ve které nám Phil Shiller 9. září 2015 představoval Apple Pencil, nejprve jsem se trochu smál. Ne proto, že nám Steve Jobs léta ukazoval, jak hloupé je používat stylusy pro ovládání displeje, ale z toho důvodu, že jsem již nějakou zkušenost s dotykovými pery pro iPad měl a všechna ležela v šuplíku mého pracovního stolu. Zpravidla pro jejich nepoužitelnost, kdy při akci reagovala velkou prodlevou. Ve zkratce řečeno, když jste chtěli napsat “AHOJ”, tak až při psaní “J” se vám zobrazilo počáteční “A” (přehnaně). Problémů měla více, ale to dnes již není podstatné.
Než jsem si jej koupil, požádal jsem kamaráda, zda by mi jej na víkend nepůjčil. A víte co, když jsem mu jej vracel, měl jsem již svůj Apple Pencil v objednávce. Nebudu zde popisovat funkce první verze, to si můžete přečíst v mé recenzi, ale podívám se na jeho nástupce, tedy Apple Pencil II, který Apple začal prodávat s novými iPady Pro.
Matná je dobrá
Nový Apple Pencil se liší od svého předchůdce hned v několika detailech a nutno říct, že změnu vítám. První je nabíjení. Apple Pencil již nemá Lightning konektor a nemusí tak při nabíjení trčet z iPadu jako nevzhledná anténa, která neustále překáží. Navíc odpadá starost o kryt konektoru, který jsme dříve či později ztratili. Apple Pencil druhé generace se nabíjí bezdrátově na iPadu Pro, kde na jedné jeho hraně je port pro připojení. Na těle Apple Pencilu je nyní nově úzká plocha, která slouží právě pro nabíjení. V její spodní části je ukryt dotykový doplněk, díky kterému lze poklepem prstu měnit nastavení v aplikacích. Můžeme například lehce přepínat mezi perem a mazací gumou v aplikaci Poznámky. Také u povrchové úpravy došlo ke změně – Apple Pencil již není lesklý, ale je vyroben z matného materiálu. Díky tomu v ruce neklouže, jako tomu bylo u jeho předchůdce. Rozměrově je podobný jen s tím rozdílem, že je o zhruba jeden centimetr kratší.
Používám jej denně a jsem s ním spokojen. Je to pořád nejlepší pero, které k iPadu můžeme mít. Reaguje v reálném čase a nebýt toho, že jezdím po skle displeje, řekl bych, že píši běžně jako na papíru. Tím, že se nabíjí bezdrátově na magnetickém konektoru iPadu Pro, respektive, že může být neustále, a to i v případě přenášení, napájen, je kdykoliv připraven k použití.
Stále se plete
Nicméně má i své vady. Matný materiál se lehce poškrábe a co více, škrábe se také magnetický konektor na iPadu, ke kterému se Apple Pencil připojuje. Apple také nedořešil jeho uchycení k iPadu Pro, kdy při nabíjení omezuje používání tlačítek pro ovládání hlasitosti. Nutno také dodat, že ani pro přenášení není umístění vhodné. Často Apple Pencil překáží a nezřídka při uchopení iPadu Pro dojde k jeho nechtěnému odpojení.
Také není moc potěšující, že Apple Pencil první generace nejde použít na nových verzích iPad Pro a Apple Pencil druhé generace na starších iPadech Pro. Pochopil bych omezení u nové generace, která se nabíjí bezdrátově na nových iPadech Pro a kde pro absenci napájecího magnetického konektoru na starších verzích není možné jeho napájení. V neposlední řadě je tu také cena, která se vyšplhala na 3.490 Kč.
Nejsou jen doplňkem
Bez uvedených doplňků je iPad Pro jen polovičatým řešením. Ano, mnozí z nás jej i tak využijí, ale kompletním profesionálním nástrojem, který zajistí všestranné použití, je kombinace iPadu Pro se Smart Keyboard Folio a Apple Pencil II. Jsou to sice jen doplňky, ale zvyšují komfort, efektivitu a mobilitu, kterou ocení nejen kreativci, ale celá řada dalších profesí. V porovnání se staršími verzemi se v některých ohledech liší, nicméně jsou generační obměnou a ve svém důsledku vítanou.