Když nám Tim Cook představoval Apple Pencil společně s iPad Pro, s posměchem jsem si vzpomněl na slova zakladatele Apple Steva Jobse: „Kdo chce stylus…nikdo nechce stylus“. Tento výrok zazněl v roce 2007 při představení prvního iPhone. Jobs už v roce 1997, kdy se vrátil do Apple, zrušil výrobu Newtona, který byl právě stylusem ovládán. Byla to jen letmá vzpomínka, která byla rozptýlena možnostmi představovaného Apple Pencil a jeho praktického využití, které, nejen profesionálům na poli grafiky a designu, může být prospěšným pomocníkem.
Délka čtení 4 minuty.
Prvně musím říci, že Apple Pencil není stylus v pravém slova smyslu, ale je volitelným příslušenstvím k iPad Pro. Zařízení, jako byl Newton, bylo možné ovládat pouze pomocí stylusu.
Sám jsem byl trochu skeptický k používání s Apple iPad, zejména proto, že grafické nadání nepatří mezi mé dovednosti, s kterými bych se měl, mohl a nakonec i chtěl prezentovat. Psaný text mnohdy nepřečtu sám po sobě, natož „nutit“ někoho jiného, aby se prodíral mým škrabopisem a snažil se z něj něco vyčíst. Navíc jsem dříve zkoušel pera Bamboo a Adonit, ale nakonec zůstala v šuplíku mého pracovního stolu. Hlavním důvodem byla nepraktičnost při samotném používání, chybovost a zpožděné reakce.
Nelenil jsem a zeptal se kamaráda, zda by mi jej na den nezapůjčil k testování. Nejen, že souhlasil, ale půjčil mi Apple Pencil na dva dny. Díky moc Petře! Už během testování jsem Apple Pencil objednal. Bylo to jasné po několika minutách a dnes jej již více jak týden každodenně používám.
První, co Vás na Apple Pencil zaujme, je jeho velikost. Oproti prezentačním fotkám vypadá větší, ale zdání klame. Rychle si zvyknete. Jeho váha v ruce mi byla příjemná, Apple Pencil je dobře vyvážený a v ruce se drží velice dobře. Hladký provrch není na škodu a i ohřev, který vzniká delším držením, je přijatelný, případně stačí na pár chvilek povolit a pencil je opět chladný. Držení je opravdu příjemné. Navíc pokud Apple Pencil položíte na stůl, vždy je logo nakousnutého jablka navrchu tak, abyste jej mohli vidět na první pohled – když už nic jiného, pobaví. Škoda jen, že tak, jako je hladký čistý povrch výhodou, je i nevýhodou. Po stole klouže a při troše neopatrnosti není problém Apple Pencil ze stolu shodit na zem.
Apple Pencil funguje pomocí Bluetooth a dotykového subsystému, který je implementován v iPad Pro. Apple uvádí, že tento systém umožňuje skenovat signál Apple Pencil 240krát za sekundu a tím získávat dvakrát víc datových bodů než při ovládání prstem. Spárování Apple Pencil s Apple iPad Pro je jednoduché, prostě zapojíte Apple Pencil do lightning konektoru iPad Pro a potvrdíte spárování na displeji. Nabíjet jej můžete stejným způsobem, nebo pomocí lightning adaptéru, který Apple spolu s Apple Pencil dodává. Apple uvádí výdrž na jedno nabití 12 hodin a není to lichý údaj. Při testování jsem se na jedno nabití dostal na čas kolem 11ti hodin, což není vůbec špatné. Stav baterie vidíte na spárovaném zařízení v panelu widgety. Nabíjení probíhá rychle, Apple uvádí, že už 15 sekund nabíjení poskytne Apple Pencil 30 minut práce. Toto jsem nezkoušel, ale za půl hodiny jsem měl Apple Pencil nabitý plně.
Pro první testování jsem použil vestavěnou aplikaci „poznámky“. S aplikací jsem byl schopen volně psát na obrazovku podobně jako do papírového bloku. Apple Pencil rychle vykresluje pohyb a drží krok s mým tempem zápisu. Mohu mít ruku položenou na displeji iPadu Pro a Apple Pencil je schopen rozlišit rozdíl mezi hrotem a jiným dotykem. Byl jsem překvapen, jak věrně zápis probíhá. Opravdu se reakce blíží psaní na papír, i když klouzání plastovým hrotem po skle je papíru stále vzdálené. Nástroje, které jsou v „poznámkách“ pro práci s Apple Pencil plně dostačují, můžete zde psát, vytvářet skici, myšlenkové mapy, nebo jen čmárat, co je Vám libo.
Vyzkoušel jsem také jiné aplikace, abych viděl, co Apple Pencil dokáže. Strávil jsem hodně času u aplikací GoodNotes, Paper, SketchBook a Pixelmator. Ve všech aplikacích jsem zaznamenal plnou, bezproblémovou a pohodlnou práci s Apple Pencil. Vytvářel jsem rychlé diagramy, náčrtky, myšlenkové mapy, skici, upravoval fotografie. Pracoval jsem i s PDF soubory, které jsem komentoval, škrtal v nich nebo zvýrazňoval. Vytváření ilustrací je opravdu snadné a zvládne je každý, tak jako úpravu fotografií.
Příjemným zjištěním je využití Apple Pencil na ovládání iPad Pro 9,7“ samotného. Mám mnohem větší kontrolu nad textem samotným, vidím posun v rychlejší práci s kurzorem, tažení, označování a kopírování textu. Zaznamenal jsem díky tomu daleko rychlejší práci s texty a dokumenty.
Jedinou věc, kterou s Apple Pencil řeším, je „kam s ním“. Apple opět nepřekvapil a neudělal k iPadu Pro ani k jeho příslušenství žádný úchyt pro Apple Pencil. Ano, můžete využít magnetickou část iPad Pro u konektoru na klávesnici, ale to je spíše řešení proti volnému pohybu na stole, než řešení na cesty. Vyřešil jsem to po „kutilsku“ a výsledkem je praktické, funkční a rychlé uchycení.
Jsem nadšený tím, jak dobře Apple Pencil a iPad Pro 9,7“ společně fungují. Po pár dnech používání jsem došel ke zjištění, že není cesty zpět, a podle toho jsem upravil i své WorkFlow. Dnes jsem schopen pracovat rychle s poznámkami, skicovat, vytvářet myšlenkové mapy, komentovat PDF soubory a využívat interakce v rámci prezentací. Záleží samozřejmě na schopnostech/dovednostech, na použitých iOS aplikacích, ale vesměs si každý z nás najde to, co mu nejlépe vyhovuje.
Pokud máte iPad Pro, budete chtít i Apple Pencil!
- Apple Pencil
- Apple Pencil
- Apple Pencil
- Obsah balení Apple Pencil
- Apple iPad Pro, Apple Pencil
- Uchycení Apple Pencil k iPad Pro
- Uchycení Apple Pencil k iPad Pro
- Portrét z iPad Pro, Apple Pencil
- Skica Apple iPad Pro, Apple Pencil