Město ležící na pobřeží Středozemního moře ve východním Španělsku je známé především díky architektuře, kterou jí dodal Antonio Gaudí a jeho následovníci. Mezi nejznámější stavby patří Casa Milà neboli La Pedrera, Casa Batlló a Park Güell. Dominuje jim pak symbol města – chrám Sagrada Familia.
Ano, jak je nejen z názvu patrné, oním městem je Barcelona. Tato katalánská metropole je sídlem biskupa, má několik univerzit a řadu obchodních škol. Místní fotbalový klub FC Barcelona snad ani není nutné představovat, ale třeba to, že se zde v roce 1992 konaly olympijské hry, už si pamatuje málokdo. Nabízí také jednu z nejlepších a nejnápaditějších kuchyní, která je proslulá čerstvými surovinami a jejich neobvyklými kombinacemi. V místních podnicích ochutnáte tapas, paellu nebo typický dezert crema cataluna. To vše můžete zapít skvělými katalánskými víny nebo místním pivem.
Katalánský Apple Store
Nicméně, tento článek není jen o historii, barvách a chutích Barcelony. Ta na Plaza de Catalunya v budově bývalého secesního hotelu, respektive obchodní banky, ukrývá na adrese Passeig de Gràcia č. 1 jeden z nejhezčích Apple Storů v Evropě.
Apple si pro svůj obchod nemohl vybrat lepší místo. Nachází se na jedné z nejvyhledávanějších nákupních a turistických lokalit. Široký bulvár je domovem věhlasných značek jako Gucci, Chanel, Armani nebo Cartier, ale najdeme zde i Gaudího mistrovské dílo – Casa Batlló.
Apple Store byl otevřen 28. července 2012. Já jsem jej navštívil o několik měsíců později a musím říct, že na mě udělal dojem. Byl prostorný, dobře osvětlený a moderně zařízený. Vchodu dominovaly dvoukřídlé dveře, nad nimiž bylo osvětlené logo Applu. Už při vstupu mě zarazila kombinace dřeva, nerezu a skla, ale zajímavější byly stěny z pískovce a břidlicová podlaha.
Obchod měl dvě patra, která spojovalo skleněné schodiště. V přízemí byly vystavené produkty Applu, v prvním patře, kterému dominoval Genius Bar, se nacházelo veškeré příslušenství. Napočítal jsem 43 dřevěných stolů a sedm vitrín. Nikdy předtím jsem nic takového neviděl, a to už jsem měl několik návštěv Apple Storů za sebou.
Znovuotevření na spadnutí
V únoru 2019 se dveře Apple Storu na několik měsíců zavřely. Apple se rozhodl obchod zrekonstruovat a doplnit jej o nové prvky. Slavnostní znovuotevření se pak konalo před několika dny, konkrétně 21. 6. 2019 v 17:00 hod.
Když jsem o znovuotevření četl, napadlo mě, že se tam poletím podívat. Samozřejmě, že nejen kvůli otevření obchodu, byť toho od Applu. Barcelona si zaslouží více pozornosti než jen otočku v Apple Storu, navíc tam mám i jiné zájmy. Domluvil jsem si několik schůzek, ať už obchodních nebo privátních. Byl jsme hodně natěšený, nicméně život nám přináší různá překvapení a díky jednomu z nich jsem cestu nakonec odložil a nikam neletěl.
Každopádně jsem z dálky otevření sledoval, a navíc jsem požádal kamaráda Aleše Slabého, jenž tam zrovna byl, o rozhovor, který nám znovuotevření přiblíží.
Aleši, můžeš nám říci, kdo jsi a co děláš?
Jednou pro to bude možná samostatný název, ale nyní jsem člověk, co včas investoval do Bitcoinu a může si užívat života a dělat si radost. Vždycky mne bavily finance a můj první bankovní účet jsem si zakládal v 15 letech. Protože už jsem toho zažil docela dost, tak mám přehled napříč obory a mohu trochu odhadovat budoucí trendy. Což se mi snad i daří. Apple rozhodně trend je, byť já jsem s ním začínal už ve chvíli, kdy se teprve tvořil.
Proč jsi se šel na otevření podívat? Byl to cíl tvé cesty?
Cíl to asi nebyl, spíše završení výletu, byť jsem se na to samozřejmě moc těšil. Barcelona je krásné město se spoustou památek a dlouho jsem se do ní chtěl podívat. Takže, když jsem zaregistroval zprávu o znovuotevření Apple Store, zdálo se to jako ideální příležitost.
Jak otevírání probíhalo? Jaká byla atmosféra?
Den před samotným otevřením jsem šel okolo a výlohy zdobila grafika, kterou se Apple snažil odkázat na Antonia Gaudího a nutno říci, že se mu ikonografie hodně povedla.
Slavnostní otevření bylo naplánováno na 17.00, takže, když jsem přišel půlhodinu předtím, překvapila mě jen malinká fronta asi 20 fanoušků čekajících ve vyhrazeném koridoru. Což se ale během několika chvil změnilo, a nakonec tam mohlo být odhadem asi 300 lidí, které postupně pouštěli do obchodu.
Asi je zbytečné ptát se na tvé pocity, ale co tě napadlo, když jsi procházel zástupem tleskajících zaměstnanců?
Nejsem ten typ, který by si podobné věci úplně užíval, ale bylo to fajn. Zejména proto, že na těch zaměstnancích je vidět, že tím žijí a tak to i cítí. Každopádně je to stokrát lepší, než znuděný „co zas chcete“ pohled, s kterým se občas potkáváme v našich českých obchodech.
Můžeš nám popsat interiér? Co tě nejvíce zaujalo?
Z venku si žádné úpravy nevšimnete, ale uvnitř je změn hned několik. Prostoru dominuje 8K obrazovka, kterou můžeme znát z evropských Apple Storů ve Vídni nebo Miláně. Po jejích stranách nalezneme čtyři živé stromy. Před ní je sezení z modulárních prvků zakončené koženou lavicí. Je to vhodné místo pro přednášky a školení, na které se v rámci Today at Apple může kdokoliv přihlásit. Já jsem tolik času neměl, ale už první den byly v programu.
Asi nejvíc mě zaujal velký prostor, lehkost a vzdušnost. I když tam na začátku mohlo být víc než 300 lidí, tak vůbec nedošlo k žádné tlačenici nebo vydýchání vzduchu. Všechny produkty mají své jasně dané místo a úplně chápu, že tento koncept kopírují ostatní, protože je prostě dokonalý.
Jak vnímáš nový koncept prodejny?
Kdekoli je pro mě návštěva Apple Store svátkem. Apple si i zde uvědomil, že je dobré být otevřený, každé místo je promyšlené do detailů. Rozhodně je to krok správným směrem a určitě to je obchod, který bych chtěl mít v Praze. Strávil jsem tam víc než hodinu a pořád bylo na co koukat.
Nedá mi to se tě nezeptat, nakoupil jsi tam?
Obvykle to mám tak, že do Apple Storu jdu s tím, že všechno mám a nic už vlastně nechci. Ale stejně si vždy nakonec něco odnesu. Tentokrát to byl Upright GO 2, což je pomůcka na správné držení těla a Beddit na monitorování spánku. Pro svého syna jsem vybral červenou Hot Wheels Corvette, která jde přes NFC spárovat s iPhonem.
Registroval jsi nějaké novinky při samotném nákupu?
Chtěl jsem vyzkoušet průběh nákupu přes aplikaci Apple Store v iPhonu. Jednoduše vezmete zboží, čárový kód naskenujete do aplikace, zaplatíte přes Apple Pay a hotovo. V této souvislosti mne napadlo, jak je to vlastně se zabezpečením. Nikde totiž nejsou žádné pípací rámy nebo kontrola toho, co si odnášíte. Vystavené iPhony a Macy jsou připevněné drátem, ale ostatní příslušenství už není zabezpečené vůbec. Jen AirPody byly vystavené jako maketa. Takto by tam toho u nás asi za chvíli moc nezbylo.
Poslední otázka. Vím, že jsi několik Apple Storů již navštívil. Na jaké pomyslné místo v tvém žebříčku zařadíš tuto prodejnu?
Svůj první Apple Store jsem navštívil v Paříži v Louvre, což byl nezapomenutelný zážitek. Další pak v Cupertinu a San Franciscu, ty jsou taky nádherné, už pro jejich polohu. Dal bych ho tedy na čtvrté místo. Samozřejmě nejde srovnat třeba s Apple Storem v Drážďanech, který spíš působí jako klasický obchod v obchodním centru. Barcelonský Apple Store tedy mohu rozhodně doporučit. A vzhledem k tomu, že v Louvre je rok uzavřený, tak v Evropě už krásnější asi nenajdete.
Cestujte za Apple Story
Barcelonu za pár týdnů navštívím a udělám si vlastní obrázek. Pokud přes léto budete v rámci dovolených po Evropě cestovat, doporučím vám Apple Story ve Vídni, Miláně a na Regent Street v Londýně, které jsou zařízeny v novém designu, tedy podobném tomu barcelonskému. Za návštěvu ale stojí i obchody v Amsterdamu, Hamburku nebo Berlíně. Ostatně, ona každá návštěva Apple Storu má něco do sebe a určitě si ji užijete, ať už je kdekoliv.
Článek byl publikován v příspěvku „Na skok v Barceloně“ na iPure.cz.