V pátek 26.10.2018 se začal prodávat iPhone XR, který Apple představil na zářijovém eventu společně s iPhonem XS, iPhonem XS Max a Apple Watch 4. Na rozdíl od posledních jmenovaných jsme si na zahájení prodeje museli počkat o nějaký ten týden déle. Nicméně se dá říci, že oproti prémiovým modelům XS je iPhone XR černým koněm letošní nabídky, a proto je nezbytné čekání a napínání dobrým marketingově-obchodním tahem, na kterém si dal Apple patřičně záležet.
Dle velikosti mé kapsy kalhot poznáte, že se v něm ukrývá iPhone XS Max, který jsem před pár týdny, při zahájení jeho prodeje, v Amsterdamu pořídil. Nahradil iPhone X, který jsem od té doby nevzal do ruky, respektive jsem zjistil, že je na mě malý. Divné, když pomyslíte, že jsem jej loni vychvaloval právě pro kompaktní velikost. Nicméně v té době nebyla jiná nabídka a iPhone X byl jedinou možnou generační obměnou. Nyní jsem spokojený a zlatý MAX je mým každodenním společníkem, kterému jsem na víkend byl víc než nevěrný. (Celý článek je ke stažení v PDF)
Emoce prodává
Je to pecka přátelé! Tak bych krátce shrnul mé víkendové poblouznění, které iPhone XR způsobil. Ano, základní model stojí 22.490 CZK, má LCD displej s velkými rámečky a ano, je trochu při těle, navíc hliníkovém, ale přesto je to plnohodnotný iPhone, který v konkurenci prémiových modelů obstojí více, než si myslíme.
Z možných hravých barevných variant jsem vybral Coral, respektive, po překladu z řeči Applu, oranžovou barvu. Je famózní a naprosto jsem propadl jejímu odstínu, o zpracování nemluvě. Nejen, že je neokoukaná a lahodí oku, navíc mi připomíná právě navštívené Holandsko, pro které je oranžová barva typická a kde jsem strávil příjemné chvíle. Emoce prodává a já se nechal lapit. V nabídce jsou další zajímavé barvy, z nichž bych vytáhl červenou (Product RED) a modrou. Zbývající černá, bílá a žlutá mi přijdou nejméně atraktivní, ale je to subjektivní pocit.
Po ochladnutí první emoce jsem se zaměřil na tolik diskutovaný LCD displej. Zde si dovolím vložit vsuvku – nikdy nedejte na první slova recenzentů. Displej je nejlepším LCD, který jsem u Applu viděl a který barevností, dynamikou a zobrazením rozhodně nikoho neurazí. A že má rámečky? Za víkend jsem nezaznamenal, že by mi vadily, respektive že tam jsou, a proto jim ani nevěnuji komentář. Ano, displej se nedá porovnat s OLED prémiových modelů, ale když se podíváte na rozdíl v ceně, je zřejmé, že zde více než kdy jindy platí, že méně je více. Navíc pokud jste majiteli iPhone 7, iPhone 8 nebo oblíbeného iPhone SE, rozhodně vás displej potěší.
Buďme mladí a neklidní
iPhone XR do ruky padne a díky hliníkovému rámečku v ruce neklouže tolik, jako můj zlatý MAX. Překvapilo mě, jak dobře se drží. Celou přední část pokrývá zmiňovaný 6,1” LCD displej, na zadní straně je čočka kamery a blesk. Z boku jsou tradičně umístěné ovladače pro zapínání/vypínání, změny hlasitosti a vstup pro SIM. Zadní část je pokryta sklem, které zde slouží zejména pro bezdrátové nabíjení, nicméně je designově efektní a dodává pocit prémiového produktu. Ostatně, tím také iPhone XR je. Dokonce mi Apple udělal radost a nechal antény symetricky rozmístěné, a tím i výstupy reproduktorů kolem Lightning konektoru. Po designové stránce mu není co vytknout, a když přidáte spektrum barev, které jsou k dispozici, je jasné, že cílovou skupinou jsou mladí a neklidní, tedy všichni ti, kteří nechtějí zapadnout do zlaté klece a mají rádi barevný život.
Design ale není jediné, čím je iPhone XR zajímavý. Apple překvapil a do “levnějšího” iPhonu dal většinu z technologií řady, nicméně několik ústupků se zde najde. V těle bije nejnovější procesor A12 Bionic, ale s RAM 3GB (4GB iPhone XS/XS Max). Také voděodolnost je nižší a to IP67 namísto IP68. To jsou maličkosti, které v porovnání s pro mě zásadní chybějící funkcí 3D Touch nelze srovnat. Právě s tím jsem celý víkend doslova bojoval. Kdykoliv jsem na displej zatlačil, abych přešel rychle na novou poznámku, abych spustil záznam videa nebo vyfotil portét, dostal jsem odezvu v podobě vibrace a chvějících se ikon, které čekaly na přesun či smazání. Musel jsem “postaru” přejít do aplikace a vybrat z širší nabídky možností. Pokud jste funkci 3D Touch nepoužívali na předchozích modelech, nepřijde vám to tak zásadní jako mě, nicméně já jsem se s tím nezžil.
Kamera od velkého bratra
Další z ústupků, tedy pokud to tak vůbec mohu nazvat, je zadní kamera fotoaparátu. Ta je zde jen jedna, ale technicky neztrácí nic víc než zoom a pokročilé možnosti práce s hloubkou ostrosti. Zadní kamera iPhone XR má rozlišení 12 megapixelů, se světelností 1.8 s optickou stabilizací, a je vybavena o 32% větším čipem, než měl iPhone X. Přední má pak shodných 7 megapixelů. Fotky vypadají skvělě a jsou k nerozeznání od těch pořízených iPhonem XS/XS Max. Zásadní změna je u portrétního režimu, kde nejenže je menší výběr filtrů, ale s iPhonem XR nepořídíte portrét u předmětů a zvířat, ale pouze u osob. Nemyslím, že je to otázkou hardwaru, ale spíš snaha Apple nechat některé atraktivní funkce pro dražší modely. Pro video naopak žádná omezení nejsou a natočíte tak 4K záznamy s 60 snímky za sekundu, včetně HDR. Rovněž zpomalené záběry jsou ve Full HD s až 240 snímky za sekundu.
Mé víkendové dojmy z focení jsou smíšené. Fotky sice vypadají k nerozeznání od těch pořízených iPhonem XS Max, nicméně jsem si již navykl na pokročilejší funkce zoomu a práci s hloubkou ostrosti, které jsem nyní postrádal. Ale opět to není chybou iPhonu XR. Hodnotím dle mých návyků a subjektivních pocitů, pokud je odložím, tak zde máme jednoznačně konkurenta, který to s fotografií umí mnohdy lépe, než některé kompaktní fotoaparáty věhlasných značek.
Běžec dlouhých tratí
Kde naopak iPhone XR vítězí na plné čáře je výdrž baterie. Její kapacita je úctyhodnách 2 942 mAh, tedy podobná, jakou má iPhone XS Max (3.174mAh), a za celý víkend, kdy dostával řádně do těla, jsem jej nabíjel pouze v noci a možná jsem ani nemusel. Za celý den jsem se nedostal pod 50% kapacity baterie, a pokud bych jej používal skromněji a ne na testování, tak jsem přesvědčen, že vydrží dva dny na jedno nabití. Bezdrátové dobíjení funguje bezproblémově a vlastně jej nedokáži ani hodnotit. Prostě jsem iPhone XR večer položil na nabíjecí podložku a ráno jsem jej 100% nabitý vyzvedl. Co je mrzuté, ale to je u všech modelů stejné, že Apple stále dodává 5V adaptér a o rychlém nabíjení na cestách s originálním dodávaným příslušenstvím si tak můžeme nechat jen zdát.
Nejde nekoupit
iPhone XR je rozhodně konkurence schopný a lákavý kus mobilní technologie. Svou velikostí se řadí mezi modely X, XS a XS Max, oproti kterým nemá tolik kompromisů, jak se na první pohled může zdát. Víkend s ním byl zajímavý a nebudu vám lhát, že vlastně stále pokračuje. Nějak mě baví víc než iPhone XS Max, nicméně ten je mým hlavním pracovním nástrojem a o své místo rozhodně nepřijde. S pohledu proměnných mezi cenou, poměrem a výkonem je iPhone XR jediným možným a obhajitelným nákladem pro většinu z nás. iPhone XS nebo XS Max jsou samozřejmě lepší, ale upřímně, fakt si to cenové navýšení obhájíme?
Pokud vám chybí srovnání s jinými smartphony, tak vězte, že je to z mé strany úmysl. Nedokáži hodnotit nic jiného než technologie, na kterých je iOS systém. Vím sice o konkurenčních přístrojích jako jsou Samsung S9+, Noite 9 nebo nový Huawei Mate 20 Pro, ale pro mě jsou to jen bezcenné a nic neříkající pojmy.
Jestli jsem v úvodu psal, že je iPhone XR černým koněm letošního roku, tak mi dovolte toto tvrzení na závěr potvrdit. Apple udělal ohromný kus práce a připravil nám zajímavý iPhone, který prostě nejde nekoupit. Tedy, pokud nemáte rozumný důvod, proč koupit iPhone XS/XS Max. A ty barvy…!