Minulý týden jsem se rozhodl otestovat nový iOS 11 Public Beta 2 na iPad Pro 10.5”.
Nejsem zastáncem testování při plném pracovním vytížení, proto jsem volil dny pracovního klidu. Nakonec se test protáhl na 7 dní.
iOS 11 byl představen už více jak před měsícem na vývojářské konferenci WWDC. Už při prvním pohledu muselo být všem jasné, že přinese řadu změn a změní způsob ovládání iPadu a iPhonu.
Délka čtení: 10 minut
„Když musíš, jdeš do toho a testuješ!“
V první řadě musím popsat, proč jsem se rozhodl tuto verzi na iPadu otestovat. iPad je pro mě několik let jedním z pracovních nástrojů. Zapadá do mého workflow a spolu s dalšími nástroji mi ulehčuje plnění nejen pracovních úkolů. Mám své návyky a nerad je měním.
S iOS 11 přichází mnoho novinek, které jednou provždy změní systém práce s iPady, tedy alespoň si to myslím. Kladl jsem si proto legitimní otázky, zda je tato změna pro mě vítaná, zda ji budu schopen a ochoten zapracovat do mého workflow a zda ji budu chtít akceptovat.
„Registrace, instalace…je to snadné!“
Instalace samotná proběhla bez problému. Stačí k tomu málo. Registrace do Apple Beta Software Program, zálohovat iPad, stáhnout profil testera a nainstalovat iOS 11 Public Beta 2.
„Dock – to prostě chceš!“
Po instalaci si všimnete první výrazné změny a tou je Dock. Je přístupný ve všech aplikacích. K jeho aktivaci stačí přejet prstem po displeji směrem nahoru a následně se objeví uložené aplikace, případně nejpoužívanější aplikace. Dock umí zobrazit 13 volitelných aplikací a další 3 nejčastěji používané. Dále díky funkci Handoff zobrazí i aplikace, které používáte na jiných zařízeních, obdobně jako je tomu na macOS. Pokud Vám nevyhovuje zobrazování nejčastěji používaných, můžete tuto funkci v nastavení vypnout.
Dock je základním kamenem multitaskingu a je to jedna z nejužitečnějších funkcí celého iOS 11.
„Multitasking, jaký svět ještě neviděl…“
Zapomeňte na to, co znáte z předchozích verzí iOS. Nyní je zde nový multitasking, který, jak jednou zkusíte, už nebudete chtít zpět.
Začneme u zmiňovaného Docku. V případě, že máte spuštěnou aplikaci, můžete nyní jedním tahem z Docku přetáhnout jakoukoliv další aplikaci na displej. Vytvoří se “plovoucí” okno, které můžete libovolně umístit. Okno je aktivní tak, jako aplikace na pozadí. Můžete tak pracovat v obou najednou.
Pokud okno přesunete rovnou na stranu displeje, dostanete se do módu Split View – obrazovka se Vám rozdělí na dvě části, kde v každé z nich máte jednu otevřenou aplikaci. Velikost zobrazených aplikací můžete lehce měnit. I zde je možnost vložení “plovoucího” okna s třetí aplikací. Plovoucí okno také můžete přesunem k pravé straně obrazovky schovat a kdykoliv jej tažením prstem z pravé strany displeje na plochu vrátit.
„Kontrolní centrum s náhledem aplikací…YES“
Aby těch novinek nebylo málo, tak je nyní přepracované i kontrolní centrum. Naleznete v něm klasické přepínače, ale také náhledy aktuálně běžících aplikací. Opět hodně podobné macOS. Ty můžete následně různě přeskupovat a velmi snadno přepínat. Kontrolní centrum vyvoláte kdykoliv v jakékoliv aplikaci delším přejetím prstu od dolního okraje displeje směrem nahoru. Tuto funkci vyvoláte rovněž dvojitým poklepem na tlačítko Home Button.
„A pak že to nejde, správce souborů je součástí iOS“
Tím jsem se dostal k dalšímu novému prvku, kterým je aplikace “Soubory” (Files). Apple dlouholetě nechtěl v iOS připustit práci se složkami. Samozřejmě byla spousta aplikací, které tuto funkcionalitu suplovaly, ale nyní jsme někde jinde. Nejen, že aplikace “Soubory” umožňuje práci se složkami, ale zároveň byl do aplikace integrován obsah iCloud Drive. Je zde nová složka “ V mém iPadu” (On My iPad), která Vám zobrazuje vše, co máte v iPadu uloženo. Nechybí ani možnost integrovat obsah ostatních cloudových služeb včetně DropBox. Samozřejmostí je práce se štítky a tagování. Vyhledávání nebylo nikdy jednodušší.
„Chytnout a pustit – hotovo, přeneseno!“
Aplikace “Soubory” je zajímavá, ale ještě lepší je na ní to, že podporuje systém ”Chytnout a pustit” (Drag and Drop). Přenášet soubory (fotografie, video, texty atd.) z jedné aplikace do druhé nebylo nikdy pohodlnější. Když podržíte prst na souboru, můžete jej jednoduše přetáhnout do jiné aplikace. Když chcete přetáhnout více souborů, stačí podržet prst na jednom a druhým prstem označit další soubory. Tím je přidáte do společného balíčku a ten poté přesunete.
Podívejte se na krátké video, zdroj: appleinsider.com
To není vše. Jednoduše lze přesouvat například přílohy z e-mailu. Prostě vezmete celou přílohu a přesunete do adresáře aplikace “Soubory”.
Pracuji hodně s prezentacemi a zde například můžete přesouvat obrázky z aplikace “Fotky” (Photos) do Keynote bez toho, že byste je museli vybírat v samostatném okně.
„Dalších funkce…ne, to nejde všechno popsat!“
V iOS 11 je i nová klávesnice s funkcí Key Flicks. Funkce umožňuje rychlé vkládání symbolů nad klávesnicí pomocí přejetí po klávese směrem dolů.
V Safari můžete otevřít odkaz v okně vedle stávajícího, stačí uchopit a přenést odkaz na stranu displeje, kde jej můžete ukotvit podobně jako při Split View.
Můžete využít nové funkce v Poznámkách, kde lze vkládat obrázky, skenovat dokumenty, upravovat, podepisovat, stejně tak jako PDF. Ano i v PDF, bez jakékoliv další aplikace, můžete nyní psát poznámky, škrtat či jinak zvýrazňovat texty, případně podepisovat a upravené přeposílat dále. S tím souvisí i vylepšená podpora Apple Pencil. Stačí se dokumentu dotknout perem a hned můžete začít psát.
Mohl bych zde rozepisovat mnoho dalších nových funkcí, ale to už není podstatné. Důležité je, že Apple s iOS 11 umožní využít iPad daleko více, než tomu bylo doposud.
„Stále je to beta, tak bacha!“
iOS 11 Public Beta 2 je produkt ve fázi vývoje, má značné rezervy a ne vždy funguje vše tak, jak jste zvyklí. Je plný chyb a není spolehlivý ve všech směrech. Nezaznamenal jsem zásadní dopad na výdrž baterie nebo padání celého systému, ale i přesto jej neinstalujte na zařízení, na kterém denně pracujete!
„Zápis, jak má být!“
Po krátkém testování vnímám změny pozitivně, zatím je nehodnotím. Už nyní mohu konstatovat, že iPad Pro s iOS 11 je jiný nástroj, na který si rád rychle zvyknu.
Pozitivně vnímám celé ovládání, multitasking a rozšířené možnosti využití Apple Pencil. Například drobnost, kterou je psaní nové poznámky pouhým dotykem Apple Pencil na uzamčenou obrazovku nebo okamžité kreslení do textu poznámky, je jen nadstavbou, která potěší.
Je mnoho způsobů jak se zapsat. U mě se iOS 11 zapsal jako nový systém, který může více využít hardwarové možnosti iPadu. Jako systém, s kterým bude možné pracovat bez nutnosti suplování aktivit s MacBook Pro.
Nezbývá než čekat na plnou verzi, která by měla být k dispozici na podzim. Ta rozhodne, jak velká změna to bude.
Nevím, jestli je otázka dobře položena. Jsou to dva rozdílné světy, které nelze srovnávat. Notebooky zvládají činnosti, které na iPadech i s iOS 11 prostě neuděláte nebo musíte vynaložit větší úsilí pro jejich zvládnutí. To samé ale platí i obráceně. Navíc u mnoha činností dnes iPady s iOS 11 notebooky v mnohém překročí. Je to o potřebách, návyku a ochotě dělat věci jinak.
Pro mě je to nový nástroj, je to nový iPad.