Včera byl den “D”, tedy alespoň u Applu, který na dalším ročníku své vývojářské konference WWDC představil nejnovější software a hardware pro rok 2019. Pravda, celý event zabral přes dvě hodiny, ale co více, byl koukatelný a považuji jej za jeden z nejpovedenějších za posledních několik let. Novinek je opravdu hodně. Po stránce softwaru zejména iOS 13, iPadOS, macOS Catalina, watchOS 6 a v hardwaru jednoznačně Mac Pro a Pro Display XDR.
Po eventu jsem si naordinoval informační embargo. Vypnul jsem sociální sítě a zavřel okna všech portálů, které o novinkách začaly obratem psát. Svou pozornost jsem zaměřil jen na oficiální informace od Applu a na mé poznámky, které jsem si během prezentace připravil. Dnes jsem celý den přednášel, a tak mi zbylo trochu času až večer, téměř po 24 hodinách, abych se podělil o svůj pohled na představené novinky, respektive na souhrn toho, co mi přišlo nejzajímavější.
iOS 13
Spekulací o novinkách v iOS 13 bylo před eventem opravdu hodně. Apple ale i tak nabídl hned několik překvapení. Jedním z nich je nová klávesnice typu swipe. Nazývá se QuickPatch a je součástí samotného systému. Nicméně jazyků zatím moc umět nebude. Těšit se mohou uživatelé jazyků ENG, CHI, SPA, GER, FRA, ITA a POR.
Po letech čekání jsme se dočkali Dark Mode, kdy světlé pozadí systému můžeme přepnout na tmavé a šetřit tak náš zrak. Sice více uvidíme, jak zapatlané displeje máme, ale to je řešitelné např. utřením ubrousky Whoosh. Dark Modu se dočkala i řada nativních aplikací jako Poznámky, Kalendář, Zprávy, Mapy nebo Apple Music. Prostě -„iOS nyní žije ve tmě“.
Nové prostředí dostala i aplikace Fotky, která mimo jiné bude umět lépe uspořádat knihovnu, nabídne zajímavější řešení pro sdílení a poprvé také nabízí možnost upravovat videa, otáčet je horizontálně či vertikálně přímo v aplikaci. iPhone XS a XR budou moci editovat i videa v 4K rozlišení nebo zpomalené záběry s 240 fps. Dále je připravena i řada nových možností pro editaci.
Safari pak nabízí možnost změny velikosti textu při prohlížení webů a download manažera pro stahování dat. V Mailu nás čeká novinka v podobě možnosti jednodušší úpravy textu, Poznámky pak nabízejí nové funkce při práci se složkami. Změnou prošla také aplikace Připomínky, kde budou nejen nové sekce, ale umožní i automatické zasílání zpráv uživatelům, které v nich budeme zmiňovat. Mapy zase nabídnou podobnou funkci, kterou známe u Google jako Street View.
Novinky nalezneme také v aplikaci Zprávy. Ta nově umožňuje sdílení profilové fotky společně se jménem druhé straně jen na základě zaslání zprávy. Je tak konec zmatkům, kdy jsme nevěděli, kdo nám píše pod zkratkou P., když jsme neměli kontakt uložený v seznamu.
V systému je řada dalších novinek a úprav, ale co určitě stojí za zmínku je nová služba nazvaná Sign in with Apple. Jde o unikátní přihlašovací tlačítko, které s pomocí Face ID umožní bezpečné přihlášení do služeb třetích stran. Bude hodně záležet na vývojářích, jak s touto novinkou naloží.
Na závěr pár novinek, které mě zaujali, v bodech:
- vylepšená optimalizace nabíjení baterie
- stahovaní objemnějších dat přes mobilní data (doposud jen 200 MB)
- výběr Wi-Fi v Ovládacím centru
- FaceTime pro Dual SIM
- možnost přidání přílohy do události v Kalendáři
- štítky pro vztahy v Kontaktech
- nové Memoji
- vylepšená Siri
- změna prostředí HomeKit + nové funkce pro kamery
- Handoff pro HomePod
- podpora “Hey Siri” v CarPlay
- atd.
Všechny představené novinky naleznete na stránkách Apple. iOS 13 pak bude dostupný na podzim letošního roku společně s novými iPhony. Podporovat jej budou všechny iPhony od 6s výše, včetně iPhone SE. iOS 13 zatím netestuji a ani se na testování nechystám. Naopak iPadOS testuji už od včerejšího večera.
iPadOS
Těsně před WWDC se na internetu objevila první informace, že iPady opustí iOS, respektive, že dostanou svůj vlastní operační systém. Apple za pár minut poté opravdu představil iPadOS. A víte co – už bylo na čase.
Není žádným tajemstvím, že uživatelé iPadů chtěli po Applu systém, který jim umožní používat iPad jako náhradu počítače. Apple se nás snažil opakovaně přesvědčit, že iPad už takový je. Ale pokud na něm stejně jako já denně pracujete, víte, že ani zdaleka jej jako náhradu použít nelze. Nyní se zdá, že Apple udělal obrovský krok ke změně.
iPadOS vychází z nově představeného iOS 13, přičemž získal mnoho dalších novinek. Kompletně přepracovaná je úvodní obrazovka. Apple připravil celou řadu nových Widgetů, které lze snadno zobrazit či skrýt a využívat tak displej naplno.
Nové možnosti Slide Over a Split Screen, umožňují efektivnější práci s více okny najednou. Lze využít hned několika sad oken a ty mezi sebou jednoduše přepínat. Jednu aplikaci je také možné použít ve více oknech.
Další velkou změnou je práce se soubory. Nejenže je přepracovaná aplikace Soubory (Files), která nabízí více funkcí než doposud, ale k iPadům lze nově připojit i USB disky a SD karty a obsah přenášet oběma směry.
Také Safari prošlo výraznými změnami. Nově otevírá weby v plné desktopové verzi, navíc obsahuje manažera pro stahování souborů.
Celý systém je plný výrazných změn. Například kopírovat a vkládat lze nyní jen sevřením a rozevřením tří prstů na ploše iPadu. Také Apple Pencil získal nové dovednosti, například lze snadným přejetím od okraje k okraji pořídit snímek obrazovky. Navíc se Applu podařilo snížit jeho latenci z 20 ms na 9 ms. Blesková rychlost.
V neposlední řadě je tu novinka v podobě Sidecar. Tato funkce umožní použít iPad jako sekundárního displej k Macu, který můžeme ovládat jak prstem, tak Apple Pencilem. Zajímavostí je, že propojení je možné kabelem i bezdrátově.
Novinek bylo představeno opravdu mnoho, nicméně je potřeba si počkat co bude ve finální verzi iPadOS v září. Zatím testuji první developerskou betu na iPadu Mini (5 generace) a musím říci, že je to hodně zajímavé.
WatchOS
WatchOS 6 sice nepřináší až tak velké revoluční změny, ale pár novinek stojí za zmínku.
Už by to asi nebyl ani Apple, kdyby na úvod neukázal nové ciferníky. V nabídce jsou kompilace California Dial, Modular Compact, Gradient a Solar jako alternativa k modulární verzi. Trochu překvapivě Apple přidal haptické upozornění na každou uplynulou hodinu. Moc tomu nerozumím, ale snad to půjde vypnout, aby mě to na ruce neprudilo.
Hlavní zprávou, tady alespoň pro mě, je trend v odpoutání hodinek od iPhonu. Ten je patrný jak z nových nativních aplikací Kalkulačka, Audioknihy, Zvukové nahrávky, ale také z vlastního Apple Storu, kdy bude možné aplikace stahovat, platit a aktualizovat přímo v Apple Watch.
Hodně novinek se dotýkalo oblasti zdraví. Trochu pozměněné trendy a cíle a také grafické zpracování v aktivitách. WatchOS 6 myslí také na ženy a nabídne jim speciální měření menstruačních cyklů a výpočet tzv. plodných dnů. To asi nevyužiji, ale kvituji tuto snahu.
Další zajímavou aplikací je Noise. Ta má zajistit měření hluku v našem okolí, vyhodnotit jeho úroveň a oznámit nám, zda je hluk v bezpečné mezi či nikoliv.
WatchOS 6 můžeme očekávat v září s ostatními systémy a instalovat jej bude možné i do Series 1. Za to klobouk dolů.
TV OS
Zajímavé, že WWDC začala právě operačním systémem pro Apple TV. Před pár měsíci by se zdálo, že Apple TV je produktem, který nebude mít žádnou dominantní roli v příjmech společnosti Apple. Dnes již víme, že očekávání jsou jiná a na službu Apple TV+ Apple vsadil.
Operační systém tvOS 13 přináší hned několik vylepšení. Redesignovaná je úvodní obrazovka a systém nově podporuje několik uživatelských obrazovek, kdy jednotliví uživatelé získají okamžitý přístup ke svému obsahu.
Vylepšení je více, ale to nejpodstatnější je, že se z Apple TV stává plnohodnotná herní konzole. Apple přidal plnou podporu herních ovladačů Xbox One S a PlayStation DualShock 4. Evidentně je vše nachystáno pro spuštění služby Apple Arcade, která byla Applem představena v březnu.
Kdo má rád spořiče na Apple TV, může se těšit na záběry z podmořského světa, které Apple připravil ve spolupráci s BBC Natural History. Těšit se i zde budeme až do podzimu.
MacOS
Kdo naivně čekal, že se definitivně propojí svět macOS a iOS nedočkal se. Nicméně pár podobností se v novém macOS Catalina, který byl během WWDC představen, najde.
Je zvláštní, jak Apple představuje novinky napříč systémy. Zatímco loni byl macOS prvním systémem, kde jsme si mohli vyzkoušet tmavý režim, který letos přichází do iOS, tak nyní přebírá spoustu služeb, které známe z iOS.
Craig Federighi na pódiu definitivně pohřbil iTunes a představil nové aplikace Apple Music, Apple Podcast a Apple TV. Synchronizace dat mezi zařízeními je přesunuta do Finderu.
Další funkcí, která přichází z iOS je Čas u obrazovky. Ano, po roce, ale je tu a budeme tak mít finální přehled o tom, kolik času a při jakých činnostech trávíme u obrazovek našich technologických pomocníků z Cupertina.
I další novinky jsou inspirovány iOS. Například Fotky dostaly novou úvodní obrazovku s výběrem toho nejlepšího a nejdůležitějšího, Poznámky nabídnou galerii a lepší možnosti vyhledávání a Připomínky jsou rovněž kompletně redesignované.
Vývojáři pak získali nástroje pro snadné portování iOS aplikací na obrazovky počítačů a my se tak můžeme těšit na nové nativní aplikace, které už nyní používáme v iOS a jež jsme v macOS mohli používat jen přes webová rozhraní.
Významnou změnou nového systému, která svůj název získal od jednoho kalifornského ostrova, je komplexní hlasové ovládání. To nově pomůže handicapovaným využívat macy daleko efektivnějí než doposud. Podívejte se na zajímavé video, kde jsou hlasové pokyny demonstrovány.
O systému Sidecar jsem psal už u iOS 13, ale připomenu, že nyní k macOS bude možné připojit iPad, jako další obrazovku bez nutnosti nákupu dalšího HW nebo aplikací třetích stran, jak tomu bylo doposud. Těším se na to, až s pomocí Apple Pencilu budu moci připomínkovat dokumenty v macOS.
Novinky nalezneme také u bezpečnosti, kdy na macOS Catalina přichází nástroj Gatekeeper, který zajistí kontrolu nad aplikacemi třetích stran. Ověří zda nejsou bezpečnostním rizikem pro systém a umožní nám uživatelsky povolovat či zakazovat přístup k našim datům. Pro schvalování budeme moci využívat i boční tlačítko na Apple Watch.
Nových bezpečnostích prvků je v systému více, ale co zmíním na závěr je aplikace Find My, s níž nově bude možné lokalizovat ztracené zařízení prostřednictvím Bluetooth signálu vysílaného počítačem. Své, v lepším případě zapomenuté, laptopy tak nalezneme i bez toho, že by musely být připojeny k internetu.
MacOS Catalina vyjde podobně jako ostatní novinky na podzim. Zatím jsem jej netestoval, ale uvažuji, že si developerskou betaverzi během léta nainstaluji na jeden MacBook. Takové testovací léto.
Mac Pro a Pro Display XDR
Struhadlo je zpět. I tak by se dal nazvat jeden z posledních momentů, kdy na jevišti WWDC proběhla prezentace očekávaného Macu Pro. Apple upustil od designu popelnice, jak byl nazýván poslední model, a vrátil se k osvědčenému skříňovému provedení, které je zároveň parádním designovým kouskem.
Nicméně to podstatné se schovává uvnitř. Základem pro Mac Pro je osmijádrový procesor Intel Xeon, 32GB Ram, grafická karta Radeon PRO 580X a 256GB SSD. To vše za 5.999 USD, tedy něco kolem 140 tisíc Kč.
Ale ruku na srdce, kdo kupuje Mac Pro v základním provedení. Jen amatér. Profesionál sáhne jistě po daleko vyšší konfiguraci a také si za ni rád zaplatí, i když by za ty peníze koupil velmi luxusní auto. V nabídce je 28jádrový procesor Intel Xeon W, až 1,5 TB RAM, 4 TB SSD a čtyři grafické karty AMD Radeon Pro VEga II Duo, kdy každá má až 64GB RAM.
Aby měl profesionál za co utrácet, Apple mu ještě přichystal Pro Display XDR . 32 palcový 6K monitor s rozlišením 6016 x 3384 pixelů, podporou P3 a technologií XDR. Jde o profesionální téměř bezrámečkový monitor (ty mají jen 9mm), který lze díky otočnému stojanu použít jak na šířku, tak na výšku. Cena je závratná a to 4.999 USD, cca. 115 tisíc Kč. Stojan se bude prodávat samostatně za 999 USD, asi 23.000 Kč.
Obě novinky dorazí na podzim, takže žádná dovolená a šetřit.
Jak jsem psal v úvodu, novinek je opravdu hodně a nutno říci, že mě Apple eventem hodně překvapil. Ne že bych spoustu představených novinek nečekal, ale způsob prezentace, lehkost a vtip ukazují, že je Apple zase o kousek dále. Myslím, že konečně přichází nový Apple – Apple 2.0.