iPhone 8 Plus je bezesporu nejlepší telefon, který jsem kdy měl v ruce. Bez ohledu na to, že vychází ze tři roky starého modelu iPhone 6 Plus, má na dnešní dobu “jen” Full HD displej a je přeci jenom “drobečkem” v ruce, má své místo na výsluní zajištěné. Tedy minimálně do 3. listopadu, kdy bude v prodeji nový kousek z dílny Apple iPhone X.
Proč zvolit iPhone 8 Plus!
- True Tone displej
- indukční nabíjení
- nejlepší fotoaparát
- vyzkoušený design s Touch ID
- zlatá barva
Měl jsem to štěstí a dostal jsem se k iPhone 8 Plus Gold hned první den prodeje u našich sousedů v Drážďanech 22.9.2017. A víte co? Od prvního dne jsem věděl, že bude něco jinak.
Nové iPhony 8 jsou ve dvou velikostech stejně tak, jako tomu bylo u předchůdců. Já zde zmiňuji pouze větší variantu iPhone 8 Plus, kterou jsem testoval a která mi jako jediná dává smysl. Pokud chcete iPhone 8 tento příspěvek Vám užitečný nebude.
Délka čtení 6 min.
Základní tvar proti předchůdci iPhone 7 Plus zůstal zachován, ale jinak jsou telefony jiné. Asi jsem konzervativní, ale mě ten “old” tvar prostě sedí. V první řadě je nutné zmínit sklo, které nyní kryje záda telefonu obdobně tak, jako tomu bylo u iPhone 4/ iPhone 4S. Apple se tedy vrátil k designu, který jeho uživatelé oceňovali, i když hlavně z technického důvodu, kterým je podpora bezdrátového nabíjení standardem Qi.
Sklo na telefonech je nové a Apple tvrdí, že jde o nejodolnější sklo, které kdy bylo na iPhone použito. Sklo by mělo vydržet nejen nějaký ten škrábanec, ale je také kryto oleofobní vrstvou zabraňující otiskům prstů. Vrstva sama o sobě otiskům nezabrání, ale umožňuje jejich lehké odstranění, což mohu potvrdit. Tvrdost skla jsem nijak netestoval, ale věřím, že na YouTube naleznete několik “testů odolnosti”.
Skleněná záda telefonu sednou a i díky nim se drží o mnoho lépe, než tomu bylo u iPhone 7 Plus. V ruce telefon neklouže a jste si jistější v držení. Vše má ale i svou stinnou stránku. Tou je vyšší váha telefonu 202 gramů, tedy o rovných 14 gramů více, a rozměry telefonu jsou o malinko větší. iPhone 8 Plus má rozměry 158,4 x 78,1 x 7,5 mm, předchozí iPhone 7 Plus měl rozměry 158,2 x 77,9 x 7,3 mm. Většina příslušenství by tento rozdíl měla pojmout, ale může se Vám stát, že se najde příslušenství, které kompatibilní nebude. Všimli jste si toho, že se už s předchozím modelem zastavil trend ztenčování iPhone, které nám Apple vždy s hrdostí předkládal?
Rámeček telefonu je z hliníku řady 7000. Pokud Vás rušily nevzhledné proužky na předchozích verzích, nyní jsou odstraněny. Po stranách jsou jen krátká přerušení, která jsou navíc barevně sladěna. Tím je design telefonu “čistý”, tedy až na povinné grafické prvky EU, které jsou jediným rušivým prvkem na zádech telefonu. Pokud chcete telefon bez těchto symbolů, mám pro Vás řešení – kupte si jej v USA.
Telefon se prodává ve třech barevných variantách. Vesmírně šedá, stříbrná a zlatá. První má černý rámeček kolem displeje, zbývající dvě varianty jsou v bílém provedení. Záleží asi na vkusu, ale mně se z této řady nakonec líbí zlatá barva, která má nyní jiný odstín a krémová záda telefonu.
iPhone 8 Plus má stále Touch ID, na které jsme zvyklí. Je rychlé a přesné a zřejmě se jedná o poslední telefon, který jej bude mít. Přechod na Face ID nás nemine, ale zatím je tu možnost volby.
Zpracování všeobecně je precizní tak, jak jsme u Apple zvyklí. Telefon navíc splňuje normu IP67. Je tedy odolnější proti prachu a vodě-odolný. Přesto Apple pro případ vytopení záruku neposkytuje.
Displej je Full HD v poměru 16:9. Myslíte, že je to málo? Vyvedu Vás z omylu. Jemnost displeje a věrné plné barvy jsou dostačující. Navíc v kombinaci s True Tone (vyvážení bílé v závislosti na teplotě okolního světla), kterým jsou nové modely vybaveny, je pohled na displej perfektní a oku lahodící. Pokud někdo chce více, dostane to v iPhone X, který bude mít OLED displej.
Nejen navenek je nová řada iPhone jiná. Všechny představené novinky dostaly procesory A11 Bionic, tedy i iPhone 8 Plus. Je to čip, který využívá strojového učení a umělou inteligenci. Má šest jader. Dvě jádra jsou “výkonnější”, zbývající čtyři “spořivá” doplněná 3 GB operační paměti. Díky tomu iPhone lépe pracuje s energií. Když potřebujete výkon, máte jej dostatek, když ne, není procesor zatěžován a šetříte energii. Jedná se o nejvýkonnější procesor, který kdy v telefonu byl. Rozdíl v rychlosti zpracování dat proti loňskému modelu tu je, ale pokud je nedáte vedle sebe, nepoznáte to.
Telefon dále disponuje novou generací Bluetooth 5 s delší dosahem a podporou GPS systémů Galileo a QZSS.
„Kde fotograf není potřeba!“
iPhone 8 Plus dostal i nový zadní fotoaparát. Stále se jedná o verzi 12 megapixelů, ale má nový, větší a rychlejší snímač, který redukuje šum a zachytí větší barevnost, než tomu bylo u předchůdce. Změnil se i blesk fotoaparátu, který dostal novou funkci Slow Shutter a je konečně na iPhone použitelný. Přední kamera má 7 megapixelů a zůstává beze změn. Teleobjektiv zadní kamery je stále bez stabilizace. Tu nabídne až iPhone X.
Celkově musím fotoaparát pochválit. Výsledné fotografie jsou skvělé a to i přesto, že iPhone disponuje opravdu malou optikou. Za zmínku stojí i nový portrétní režim. Umožňuje fotit osoby a už v náhledu upravovat světelné podmínky, případně oříznout pozadí. Je sice ve verzi “beta”, ale i díky němu vytvoříte mnoho fotografií, které Vám bude leckdo závidět.
Navíc díky novému formátu ukládání fotografií HEIF nemusíte mít strach ze zaplnění kapacity telefonu. Lepší komprese fotografie při zachování její kvality je novinkou a podporuje ji iOS 11 a macOS High Sierra.
Zde zmíním jednu vychytávku. Pokud fotku pořízenou v režimu portrét pošlete na iPhone 7 Plus, je možné portrét měnit stejně jako na iPhone 8 Plus.
Video lze s iPhone 8 Plus natáčet až do 4K 60 fps. Pro nadšence zpomalených záběrů je slo-mo 1080p při 240 fps. Videa jsou ukládána v novém formátu HEVC.
„Polož a dobij!“
Jak jsem psal již v úvodu, iPhone 8 Plus podporuje bezdrátové nabíjení standardu Qi. Můžete použít jakoukoliv nabíječku, ale za mě doporučuji Mophie. iPhone zvládne bezdrátové nabíjení až do výše 7,5W, což proti konkurenci není moc. Na druhou stranu je to vyzkoušené a prověřené řešení.
Jistě přijde vhod i podpora rychlého nabíjení, kdy iPhone 8 Plus nabijete z 0 na 50% za 30 minut. Postačí Vám k tomu nabíjecí adaptér např. z MacBooku, nebo samostatně prodejný adaptér 29W a USB-C -> Lighting kabel. Pro úplnost je potřeba dodat, že po dosažení 50% dobití je doba dobití do 100% obdobná jako s dodávaným adaptérem.
Když jsem u nabíjení, je potřeba také něco málo říci k baterii. Překvapilo mě, že baterie má o 8% nižší kapacitu, než měla baterie předchůdce, ale o 30% vyšší výdrž. Ano, čtete správně, iPhone 8 Plus má výdrž baterie o 30% vyšší než měl iPhone 7 Plus. V reálu nenabíjím telefon přes den. Prostě jej nabiji přes noc a celý den práce vydrží.
Jsem spokojený, ale „hračička“
Jak jsem psal v minulém článku, nehodlal jsem měnit iPhone 7 Plus za iPhone 8 Plus a uvažoval jsem až o iPhone X. Stalo se a asi to tak mělo být a můj iPhone 7 Plus již slouží někomu dalšímu. iPhone 8 Plus je skvělý telefon a to i přes to, že jeho konstrukce je už nějaký ten rok “okoukaná”. Po 13 dnech používání mu nemám co vytknout. Neřeším co má konkurence, neřeším coby – kdyby. Jako uživatel jsem spokojený.
Za pár dní je tu iPhone X. Konstrukčně nový kousek od Apple podobně vybavený jako iPhone 8 Plus, ale navíc s OLED displejem, Face ID a fotoaparátem s optickou stabilizací teleobjektivu. Je technologicky vyspělejší, zejména kamera TrueDepth, která snímá obličej a díky ní se odemyká displej, jej vyvyšuje nad ostatní. Rozměrově bude díky bezrámovému provedení poddanější a skladnější. Pro mě má jedno velké “ALE” a tím je, že mění zaběhlé návyky v ovládání a používání. Samozřejmě, že jsem natěšený, až jej budu mít v ruce, ale můj obraz je zkreslený touhou vyzkoušet nové, nežli racionální úvahou o skutečné potřebě. Ale tak to asi máme všichni „hračičkové“.
Každopádně pokud budu vycházet z čistě pragmatických potřeb (cena/poměr/výkon), je iPhone 8 Plus jediný, který nyní potřebuji.