Už ani nevím, co bylo prvotním impulsem, ale stalo se, že již několikátý týden používám dvoje Apple Watch Series 4. Ty první jsem koupil v Německu, protože jsem chtěl nerezovou verzi, která se u nás stále neprodává. Ano, vykoupením za mé chtění bylo to, že jsem byl nucen pořídit verzi s cellular, kterou zatím v ČR nemohu naplno využít. Ty druhé jsem si nedávno dovezl z USA. Jde o řadu Nike Plus v černém hliníkovém provedení. Tedy sportovní hodinky, které mají díky místu pořízení funkční měření EKG.
Pokud jste se nad poslední větou pozastavili, tak jistě nad tím, proč jsem si rovnou nepořídil nerezové v USA. V následujících řádcích vám odpovím nejen na tuto otázku, ale také se podělím o zkušenosti se střídáním Apple Watch, a pokusím se vyvrátit několik mýtů, se kterými se setkávám.
První střelec
Když jsem se na podzim, kdy byly představeny Apple Watch Series 4, rozhodoval, jaký model si pořídím, měl jsem jasno. Už od uvedení prvního modelu hodinek od Applu jsem inklinoval k nerezové variantě a ta také byla, ve verzi Series 2, na mém zápěstí. Nyní šlo jen o to, kde je koupím.
Jak jistě víte, Apple nám rok od roku komplikuje výběr tím, že vybaví modely svých hodinek technologiemi, které není možné provozovat ve všech destinacích. Od uvedení Series 3 jsou v nabídce modely s cellular a bez, přičemž verze bez cellular se nabízí jen u hliníkových variant. Nemusím vám připomínat, že eSIM pro Apple Watch žádný z našich operátorů nenabízí, a tak u nás Apple Watch s cellular modulem jednoduše nekoupíme.
Apple Watch Series 4 dostaly funkci měření EKG (ECG), přičemž ta je nabízena ve všech modelech, nicméně její použití je zatím omezeno jen pro USA. Jediným způsobem, jak tuto funkci používat u nás, je dovoz Apple Watch z USA.
Pokud jsem tedy chtěl nerezové Apple Watch, měl jsem na výběr pořídit je v destinacích, kde je nabízen model s cellular, a pokud bych navíc chtěl model s funkčním EKG, byl jedinou volbou jejich dovoz USA. Jak se tedy stalo, že jsem si je pořídil v Německu?
Je to boj
Mé rozhodování bylo ovlivněno několika faktory. Jedním je víra. Věřil jsem, že cellular v Apple Watch bude v České republice funkční koncem letošního roku. Z dostupných zdrojů vím, že jsou pro různé části světa prodávány tři varianty cellular, kdy každá podporuje jiná pásma. První je oblast Severní a Jižní Ameriky, druhá Čína a třetí je oblast Evropy a asijské Tichomoří. Kdybych objednal hodinky z USA, nemohl bych je, pro rozdílné pásmo LTE a UMTS, v budoucnu použít. Pak jsem věřil, že se Applu podaří zlomit evropskou byrokracii a získat povolení pro používání funkce EKG.
Německo patří mezi destinace, kde operátoři podporují Apple Watch s cellular a kde je rovněž stejné pásmo LTE a UMTS jako u nás. Všechny modely Apple Watch, tedy i ty německé, v sobě mají integrované měření EKG, jen s tím, že je zatím neaktivní. Navíc s nákupy z Německa mám letité zkušenosti, a tak jsem je objednal v místním Apple Storu a nechal si je přeposlat do ČR.
Výstřel do tmy
Byl jsem nadšený a spokojený. Sice jsem nemohl použít největší novinku, měření EKG, ale jinak byla změna radikální. Velký displej, rychlost a širší možnosti využití mi na několik měsíců k radosti postačilo.
Jenže to bych nebyl já – hračička. Počátkem roku jsem byl v USA a hodně jsem váhal, zda si nekoupit ještě jedny a funkci EKG nevyzkoušet. V hlavě jsem si udělal sumář pro a proti a hledal jsem dostatek argumentů, abych si nákup obhájil. Nakonec jsem odolal a odletěl bez nich. Nicméně o tři týdny později jsem na svém zápěstí natočil první EKG s Apple Watch Nike Plus z USA.
Když jsem přiletěl domů, nedalo mi to a znovu jsem podstoupil argumentační proces. Proti byla cena, jak jinak, a pak to, že jsem si nedokázal představit, že budu bezúčelně střídat dvoje téměř stejné hodinky (malichernost). Jenže pak jsem našel klady, které mě přesvědčily. Myslím si, že jsem zdravý, ale přehled o mém EKG je důkazem, nikoliv stavem mysli. A když to můžu mít, tak proč ne. To bylo první plus. Druhým byl výběr modelu Nike Plus, který má integrované běžecké funkce a jenž se v nerezovém provedení neprodává. Vždy jsem měl chuť jej vyzkoušet. Když jsem u sportu, tak musím zmínit i to, že jsem chtěl levnější model, o který se nemusím tolik obávat. Přece jenom jsou ty nerezové spíše stylovky, tak proč je vystavovat nebezpečí rozbití o některou z cvičebních pomůcek. V neposlední řadě pro nákup rozhodovala i chuť vyzkoušet rozdílná nastavení. Proto jsem o několik dnů později požádal kamaráda, zda by mi je nedovezl.
Dva střelci na scéně
Dobře jsem udělal. Věřte mi, že jsem objevil takové možnosti využití, které mě nenapadaly a jež dnes vítám. V první řadě musím pochválit iOS, který je pro spárování více hodinek připravený. Proces spárování je shodný, a to i možnosti nastavení. Systém následně eviduje dvoje hodinky, kdy každé z nich mohou mít vlastní nastavení, vlastní komplikace a odlišné aplikace. Co hodinky sdílejí, jsou samotná data.
Pokud si myslíte, že nosím na každé ruce jedny hodinky, tak to jste na omylu. Apple to vymyslel tak, že můžu mít jen jedny hodinky na ruce, respektive tak, že jsou jen jedny aktivní. Nicméně, dokáže automaticky přepínat na základě toho, které z hodinek na ruce právě mám.
V praxi to znamená, že mohu celý pracovní den nosit nerezové hodinky, které zastávají funkci chytrého asistenta. Mám zorganizované schůzky a vím co, kde, kdy a jak. Ciferník a komplikace na displeji zobrazují čas, datum, následující schůzku a pak drobnosti jako je počasí nebo čistota vzduchu a potřebnou minutku pro odpočet času. Upozornění mám nastavená na příchozí hovory, zprávy, úkoly a pro pár dalších aplikací.
Odpoledne si půjdu zahrát třeba badminton, kdy si při převlékání hodinky přehodím a vezmu si Nike Plus. Ty mám nastavené čistě pro sporty. Ciferník jsem vybral minimalistický. Zobrazuje jen čas. Mám vypnutá všechna upozornění, tedy i ta pro příchozí hovory a zprávy. Pokud bych šel běhat, stačí přejetím po displeji hodinek ciferník přehodit na další, který má připravenou komplikaci pro spuštění běhu a s tím i oblíbené hudby do sluchátek.
Hodinky sdílejí informace z celého dne. To znamená, že nepřijdu o plnění oblíbených motivačních kroužků. Data se sčítají téměř okamžitě po vystřídání hodinek na zápěstí. Čas, který jsem odstál během dne s nerezovými hodinkami, se sloučí s plněním pohybových aktivit na Nike Plus. Dokonale vymyšlené.
Jdu zalehnout
Nově jsem začal s Apple Watch Nike Plus i spát. Tím, že jsou výrazně lehčí než ty nerezové, mi během spánku na ruce nevadí a já si tak do aplikace zdraví mohu přidat další hodnotu v podobě záznamu průběhu spánku a tepové frekvence během něj. Ta u mě hraje roli, protože se často dostávám do nízkých hodnot, které musím sledovat. Navíc se mi v noci druhé hodinky nabíjejí, takže mám minimálně jedny připravené na celý den. Postupem času objevuji další možnosti využití, ale obrázek o možnostech použití jste si jistě udělali.
Nezmínil jsem samotné měření EKG. Nechci jej teď nijak recenzovat, to je jiný příběh, ale musím říci, že mě překvapilo, jak je to snadné a přesné. Opravdu stačí spustit aplikaci, přidržet prst na korunce a za 30 sekund je hotovo. Záznam je možné si prohlédnout přímo na hodinkách nebo později v aplikaci Zdraví, kam se uloží. Sdílel jsem získané záznamy s kamarády lékaři a ti se nestačili divit, jak přesné výsledky je možné z Apple Watch získat.
Zabiják jménem byrokracie
Na závěr se vrátím k víře. Když jsem psal, že jsem věřil, že se Applu podaří zlomit evropskou byrokracii, tak jsem byl přesvědčen, že je to jen otázka týdnů, maximálně měsíců, kdy si natočím EKG na hodinkách koupených v Evropě. Nicméně informace, které jsou nyní dostupné, mi otevřely oči. Je zjevné, že se této funkce hned tak nedočkáme, navíc s příchodem iOS 12.2 bude měření EKG pomocí Apple Watch mimo USA nemožné. Jsem proto moc rád, že jej nyní mohu otestovat.
Samozřejmě, že není zcela normální používat dvoje hodinky se stejnou konfigurací. Dokázal bych si představit, že bych si nechal jedny starší hodinky na sporty a outdoorové aktivity a druhé, v nové generaci, pro každodenní nošení. Apple je na tuto variantu připraven a střídání hodinek je funkční a komfortní. Překvapilo mě, jak je to dořešené.
Název článku i jeho kapitoly jsem pojal útočně. Víte, já si připadám, jako když na mě někdo útočí. Z jedné strany Apple, který mě bombarduje novinkami, které považuji vesměs za užitečné a co se zdraví týká, tak i prospěšné. Z druhé je tu administrativní šiml. Připadám si poraženě, když mám na ruce hardware, za který jsem zaplatil a jenž nedokáži využít jen proto, že žiji v jiném státě, na jiném kontinentu. Už jen přemýšlet nad tím, kde a co koupit tak, aby to bylo funkční, je divné. Je to takový dvojitý výstřel, kde mezi ním jsem já, uživatel.
Článek byl publikován v příspěvku „Apple Watch: Double shot“ na iPure.cz.