Každý rok se od CES očekává, že určí tzv. trendy na následující rok. Pořadatel, kterým je Consumer Technology Association, vydává spousty tiskových zpráv, kde shrnuje představené novinky a popisuje očekávané změny na trhu. Každý rok jsem byl pasivním účastníkem, kdy jsem s nadšením hltal řádky různých informačních portálů, které popisovaly vystavené technologie. Letos jsem největší veletrh spotřební elektroniky, který se každoročně pořádá v Las Vegas, navštívil osobně, a tak vám nyní přináším své vlastní závěry, které nejsou opisem některé z tiskových zpráv, jak můžete číst na jiných portálech.
Nejdříve si pojďme zopakovat, co jsou trendy. Toto slovo nejčastěji používají módní návrháři a popisuje směřování módy na následující období, zpravidla jarní či podzimní. O trendech se často mluví také na burze, kde jeho význam znamená celkovou dlouhodobou a kvantitativní změnu měnového kurzu nebo ceny. Dá se tedy říci, že trendy znamenají směřování v nějaké oblasti v dlouhodobém horizontu, případně procesu. Bylo na CESu něco, co by se dalo popsat jako trend, respektive co bych dokázal predikovat jako směr, kterým se budou v letošním roce technologie ubírat?
Příprava na CES
Už před samotným CES jsem si položil několik otázek, které jsem se snažil při návštěvách výstavních expozic zodpovídat. Jednou z nich bylo, co mi přijde užitečné, další, co mě překvapí a v neposlední řadě jsem si kladl otázku, zda je popularita CESu oprávněná.
Očekával jsem nové technologie v oblasti zdraví, chytré domácnosti a také v oblasti zábavy. Dá se říci, že to jsou tematická klišé, ale když se podíváme na vývoj technologií v posledních letech, nedá se říci, že jsem mohl očekávat něco jiného.
Překvapení u vchodu
Pořadatelé mě zaskočili hned v několika oblastech. Do popředí výstavních hal umístili vystavovatele s drony, VR a AR technikou, tedy sami se snažili vnutit účastníkům názor, že toto jsou technologie, které v letošním roce považují za nejdůležitější. Já si to nemyslím, i přesto, že u stánků bylo neustále plno a účastníci s nadšením sledovali skupinové dronové létání, nebo natáčení s drony pod vodní hladinou. Ano, i toto bylo k vidění a nutno říci, že to bylo zajímavé. Nicméně to nepovažuji za trend, který bych v tomto roce vybral jako určující nový dlouhodobý směr. Drony jsou tu s námi několik let a spíše než pro zábavu vidím jejich užitek v průmyslu. Ten zde zastupoval například kombajn, který díky dronu mohl jezdit po poli bez řidiče a s 2cm prostorovou tolerancí mohl sklízet pole se vzrostlým obilím. Ale ani zde nejde o revoluční počin určující trend, ale spíše o evoluční použití existující technologie.
Ve stínu zábavy
Další prostorné výstavní plochy patřily televizím, které zde byly k vidění ve 4K a v 8K. Možná proto, že nejsem zastáncem televizní zábavy, mi přišlo až komické, jak se vystavovatelé snažili účastníkům vnutit myšlenku, že kvalitní obraz je dnes nejdůležitějším prvkem, který musí mít každá domácnost. Naprosto famózní stánek měla společnost LG, kde byla k vidění nejen televize s ohebným displejem, respektive s obrazovkou, která se pomocí jednoduchého mechanismu srolovala do podstavce pod televizí, ale zejména maximalistická stěna ve tvaru vlny, jež promítala záběry přírody v 8K. Ta mi doslova vzala dech. Nicméně ani tato prezentace mě nepřesvědčila, že jde o novodobý trend. Zejména pak vidím mezery v samotném obsahu, který dnes chybí i pro 4K, která tu s námi již několik let je, natož pro 8K.
Ten, kdo vyfoukl téma televizní zábavy před samotným zahájením CESu, byl Apple, který oznámil uvolnění technologií AirPlay 2 a HomeKit pro výrobce jako LG, Sony, Vizio a Samsung, přičemž poslední uvedený výrobce získal navíc podporu iTunes pro přehrávání obsahu z knihovny Apple. Zde by se dalo říci, že Apple určil nový trend, tedy otevření svých systémů dalším výrobcům a to i já považuji za první krok určující směr roku 2019.
Autosalón na CESu
Po televizní zábavě přišla na řadu auta a autonomní technika, která zde byla zastoupena více než v minulosti. Skoro by se dalo říci, že se na výstavní plochy přesunul autosalón z Detroitu, který začínal až po CESu.
Audi zde předvedla několik inovací pro cestující, kteří si na zadních sedadlech mohli cestu zpříjemnit virtuální realitou ve formě hry, jež reaguje na pohyb samotného auta ve všech směrech, tedy i v náklonech do zatáček. Mohli jsme se ponořit do vesmíru, kde jsme postavám jako Rocket Racoon a Iron Man pomohli pálit na kusy asteroidů, zatímco oni bojovali s nepřáteli. Technologie Audi Experience Ride, na které Audi spolupracuje s Disney, je kousek od uvedení na trh plánovaného na konec roku 2020.
Společnost BOSCH představila své autonomní řešení pro města. Šlo o koncept elektricky poháněného vozidla kyvadlové dopravy bez řidiče s celou řadou dalších integrovaných služeb. BOSCH poskytne potřebný hardware, software a další nezbytné digitální služby, které uživatelům umožní rezervaci vozidel, jejich sdílení s dalšími cestujícími nebo placení za samotnou jízdu.
Stánek společnosti Mercedes Benz lákal na druhou generaci představeného modelu CLA, tedy kompaktního sedanu, který měl na výstavě spotřební elektroniky svou premiéru. Nicméně i zde automobilka předvedla několik futuristických řešení budoucnosti, jako například projekt Vision Urbanetic. Tento vizionářský koncept je založen na autonomně poháněném vozidle, které díky své konstrukci umožní osobní dopravu a přepravu zboží.
Bez zajímavosti nebyl ani stánek společnosti Harley Davidson, který představil futuristickou dvojkolku s elektrickým pohonem LiveWire. Jde o motorku poháněnou lithium-iontovým akumulátorem, který umožní zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy a jejíž maximální rychlost je 180 km/h. Harley také zapracoval na aplikaci, která mimo jiné umožní uživatelům dálkové monitorování nabíjecího procesu.
K vidění byla také vznášedla, která již používá policie v Dubaji. Jde o křížence klasické motorky a kvadroptéry, který unese až 100 kg, vystoupá až do výšky 6 metrů a na jedno nabití vydrží létat 40 minut. Nicméně nejvíce mě zaujal koncept Bell NEXUS, který představoval prototyp vertikálně vzletového a přistávajícího leteckého taxi (VTOL), na kterém spolupracuje se společností Uber. Celý systém je poháněn hybridním elektrickým motorem, který roztáčí šest naklápěcích ventilátorů, díky nimž se helikoptéra rychle promění v letadlo. Výhodou tohoto systému je parkování, kdy k přistání díky rozměrům a chybějícím křídlům postačí malý heliport. Časový rámec uvedení prvního modelu na trh je rok 2020.
Také čínský startup Byton se svým projektem M-Byte nezůstal stranou. Aktualizovaný model je nyní připraven k výrobě a zřejmě se v letošním roce dočkáme jeho uvedení na trh. Půjde tak o první vozidlo, které bude vybaveno 48palcovou zahnutou obrazovkou. Prodávat se začne v Číně a později ve Spojených státech, kde se očekává cena 45 000 USD.
Stranou nezůstaly ani ostatní klasické automobilky, ze kterých uvedu například Hyundai, Kia nebo Nissan. První jmenovaná uvedla koncept robota Elevate, který má zajistit dopravu v hůře dostupném terénu. Jde o elektrické vozidlo vybavené rameny s koly, které se dokáže dostat přes řadu překážek podobně jako plazi či savci. Tento koncept se nachází ve výzkumné fázi.
Kia představila koncept, který díky technologii AI rozpozná lidské emoce a dle naší nálady upraví některý z vnitřních systémů vozidla, jako osvětlení, teplotu nebo přehrávanou hudbu.
Nissan pak představil druhou verzi svého elektrického vozidla Leaf e+, který se chlubí lithium-iontovým akumulátorem s výkonem 62 kWh a dojezdem 360 km. Nicméně Nissan neuvedl jeho cenu ani termín začátku prodeje.
Elektrifikace, autonomie a konektivita byla hlavní doménou vystavovatelů z řad automobilového průmyslu. Společnosti doslova zaplavily výstavní haly konstrukčními studiemi, které nejsou daleko od výroby. Opomenout nemohu ani venkovní expozici, kde byla k vyzkoušení samořiditelná auta. Nicméně ani zde nevidím jasný trend roku 2019. Vše jsou jen koncepty, které jsou dalším evolučním krokem modelů známých z předchozích let a nenalezl jsem nic, co by pro mě v letošním roce znamenalo výraznou změnu.
Vévodí chytrá domácnost
Kde naopak trendy vidím, je chytrá domácnost. Stánky vystavovatelů nebyly sice na začátku výstavních ploch, nicméně zde bylo více než kde jinde patrné, že naprosto ovládly celý CES. Počínaje startupy v Eureka parku až po tradiční výrobce bylo zjevné, že doplňky domácnosti a chytří asistenti jsou na vzestupu a získávají své pevné místo v našich domácnostech. Doslova na každém kroku bylo slyšet asistenty Alexa, Google a Siri. Společnosti Amazon a Google se předháněly v počtu zpracování uživatelských příkazů za uplynulý rok a Siri v tichosti získala další produkty do HomeKitu.
Za zmínku stojí nová řada osvětlení pro naše zahrady od společnosti Philips, kde je nový venkovní senzor pro spuštění scén a dva nové reflektory Welcome a Discover. Také další výrobce osvětlení Nanoleaf představil novinku s podporou HomeKitu, kterou tvoří šestiúhelníkové dlaždice. Nicméně na záda mu dýchá LaMetric s vlastním systémem Sky Light osvětlení, které nabízí menší dlaždice konfigurovatelné do širší škály tvarů. Je zde také první chytrá sprcha Moena Smart, nově s podporou HomeKitu, kdy s pomocí Siri můžeme upravit teplotu vody a její průtok.
Podporu získaly také další zámky dveří, zvonky nebo systémy zvyšující naši bezpečnost. Chytrá domácnost s podporou hlasových asistentů je bezesporu trendem roku 2019.
Zdraví už nefrčí
Co jsem na CESu postrádal, přestože jsem to nejvíce očekával, jsou technologie na podporu zdraví. Byly zde sice vystaveny hodinky značek Sunto nebo Garmin, které mimo chytrých funkcí rozšířily svá měření o některé zdravotní funkce, viděl jsem také ultrazvuk pro mobilní telefony a tablety a mimo jiné jsem zaznamenal i některé výrobce, kteří představili doplňky pro chytré telefony umožňující měření a rozbory tělních tekutin. Nicméně bylo zjevné, že fitness, hubnutí a s tím spojené měření fyzických aktivit pomocí různých náramků je na ústupu, a na stáncích výrobců jsem je těžko hledal. Jediné, co mě zaujalo, byl Kettlebell Connect, který představil cvičební pomůcku pro domácnosti s inteligentní změnou hmotnosti a propracovanou aplikací pro cvičení samotné.
Zapomenuté fotografie
Také zpracování fotografie a videa nic nového nepřineslo. Nikon, spíše než produkty, oslňoval návštěvníky stojany, na kterých po všech halách visely bezplatné tašky. Ani Canon ničím novým neoslnil a parta postarších pánů u jeho stánku vykreslovala postavení firmy na trhu. Překvapením byl stánek DJI, který prezentoval nedávno uvedený Osmo Pocket, který jsem již testoval a z nějž mám smíšené pocity. Nicméně stánek umožnil návštěvníkům vyzkoušet další příslušenství, které zatím nebylo dostupné a jenž posouvá používání nejmenšího gimbalu zase o kousek dále. Každopádně ani v tomto segmentu jsem nenašel žádné nové trendy, které by v tomto roce byly něčím přínosné a užitečné.
Příslušenství je tahounem
Překvapila mě oblast pouzder, krytů, power bank, kabelů, sluchátek a dalšího příslušenství pro naše mobilní zařízení. Tato oblast byla hojně zastoupena, výrobcům se v tomto segmentu hodně zalíbilo a připravili pro letošní rok mnoho novinek. Musím zmínit debut dvou cestovních USB nabíječek společnosti Satechi, kdy 75W model obsahoval dva porty USB-C a dva porty USB-A, a 35W model jeden port USB-C a jeden port USB-A.
Také Thunderbolt 3 dock pro MacBook Pro od společnosti Elgato překvapil nejen vzhledem, ale i porty, kdy zahrnuje dva porty USB-A, dva porty USB-C, sluchátkový vstup a výstup, čtečku karet SD/microSD, gigabytový Ethernet, Display Port a dva porty Thunderbolt 3. Také BaseLynx přišel s novým modulárním dockem a nabíjecím systémem Scosche. Systém nabízí základny sloužící různým účelům. Je tu Qi dock pro nabíjení, nabíječka pro Apple Watch, USB-C a USB-A nabíjecí základna a nakonec dock, který umožní udržovat několik nabitých zařízení v regálovém stylu. Z pouzder pak hodně výrobců připravilo modely pro podzimní novinky Apple s tím, že nechyběly ani nové kryty a klávesnice pro iPady Pro. Společnost Mophie představila nové obaly, které jsou zároveň bezdrátovými powerbankami pro iPhone XS a iPhone XS Max.
Bez povšimnutí nezůstaly ani odolné kryty a voděodolná pouzdra, kterým dominovaly značky Lifeproof a Catalyst. Trend je zde zjevný a pro rok 2019 platí, že bez příslušenství není žádné zařízení kompletní.
Smíchem k pláči
Zasmál jsem se u stánků, kde výrobci prezentovali chytré domácí mazlíčky. Nechyběl zde domácí robot KiKi, který byl poháněný AI a jenž kopíruje lidské chování a v průběhu času reagoval na vzniklé situace. KiKi vypadá jako Eva z filmu Wall-E, jen má kočičí uši. Je vybaven v nosu umístěným fotoaparátem, který pomáhá identifikovat prostředí a pamatuje si osoby. Jakmile se mu podíváte do očí, sleduje vás pohybem hlavy stejně jako váš skutečný domácí mazlíček.
Kde už mě úsměv přešel, to bylo u dalšího z mazlíčků, kterého prezentovala japonská firma Yukai Engineering projektem Qoobo. Šlo o plyšový polštář s ohonem, který byl prezentován jako náhrada nehygienických mazlíčků, tedy psů a koček. Tento polštář reaguje na hlazení, vrní a při maximální spokojenosti hladí ocasem svého páníčka. Určen je zejména osobám, které trpí samotou a má jim pomoci s lepší integrací do běžného života. Zde doufám, že nejde o nový trend a také jej v roce 2019 neočekávám.
Drahá, nezbytná síť 5G
Vraťme se ale k podstatným produktům, které jsem si nechal na závěr, tedy k 5G sítím. Mobilní síť nové generace není ničím novým, jen pro připomenutí zmíním, že má dosahovat rychlosti 20× vyšší než stávající 4G. Netřeba dodávat, že CES 2019 byl plný této technologie, kdy jednotliví výrobci představovali svá řešení.
Při procházení jednotlivých stánků jsem u všech shledal jeden problém. Jde o cenu technického řešení, která nástup této technologie prodražuje. Operátoři musí instalovat mnohem více technologií, než vyžaduje LTE, a proto se předpokládá, že v roce 2019 bude 5G dostupné jen ve velkých městech. V letošním roce se také očekává nástup koncových produktů s podporou 5G sítí, a tak se dá říci, že i přes značná omezení jde o trend roku 2019.
Trendy tu jsou
Když se vrátím k mým otázkám, které jsem si na začátku kladl, musím přiznat, že jsem na vše dostal odpovědi. Našel jsem mnoho užitečného příslušenství, které v letošním roce zaplní naše domácnosti. Také jsem zaregistroval vzrůstající trend v oblasti příslušenství, které v roce 2019 bude nadále nedílnou součástí našich technických pomocníků.
Překvapila mě rozsáhlá plocha, která byla věnována autonomní technice a automobilovému průmyslu obecně. Zklamán jsem byl v oblasti zdraví a fitness, kde jsem měl větší očekávání. CES nadále vnímám pozitivně a ano, svou popularitu si ve všech směrech zaslouží. Zejména musím vyjádřit poklonu organizační stránce, které mě překvapila a před kterou smekám pomyslný klobouk až k zemi. Trendy pro rok 2019 jsem vám shrnul v jednotlivých kapitolách, tak jen na závěr uvedu, že jsem jich ani více neočekával. Technologie dnešní doby jsou na takové úrovni, že se jen těžko hledá nový trend, který by změnil svět a jenž by zásadně posunul vnímání technologie v rámci jednoho roku. Užijeme si klidný technologický rok 2019.
Článek byl publikován v příspěvku „Trendy technologií pro rok 2019“ na iPure.cz.