Je něco málo kolem druhé hodiny ranní, kdy ležím na hotelovém pokoji v Palo Alto. Za pár hodin se jdeme s kolegy podívat na Apple Park, navštívíme garáž Steva Jobse a podíváme se také na One Infinity Loop, tedy první sídlo Applu.
Promítám si v hlavě historii Applu a nechybí ani bilance toho, co jsem si v posledním roce pořídil, respektive která zařízení jsem upgradoval. Nebylo toho zrovna málo a vlastně se dá říct, že rok 2018 byl pro mě jeden z nejdražších ve všech směrech.
Kde to začalo
Prvním zařízením, které jsem v roce 2018 od Apple zakoupil, byl HomePod. Cesta k němu nebyla vůbec snadná. Apple jej představil na podzim roku 2017, ale na distribuci samotnou jsme si museli chvilku počkat. Aby toho nebylo málo, tak jej začal prodávat jen v USA, Velké Británii a Francii.
HomePod na mě hodně zapůsobil. Od počátku jsem věděl, že nemůže konkurovat kvalitním Hi-Fi systémům, nicméně jednoduchostí ovládání a neotřelým designem si mě získal. Objednával jsem jej ve Velké Británii, odkud jsem si jej následně nechal přeposlat.
Používám ho pro poslech hudby, kdy z 90 % nahradil můj stávající systém. Doslova miluji tu jednoduchost, kdy řeknu, co chci zahrát, a HomePod naplní můj obývák příjemnými tóny vybrané skladby. Také s ním jednoduše ovládám chytrou domácnost, kdy po zadání několika povelů spouští nastavené scény. Je příjemným společníkem a dá se říci, že mi jeho pořízení přineslo užitek, který mi v domácnosti chyběl.
Nicméně je zde i druhý pohled. HomePod mě vyšel na něco málo přes 11 000 Kč. Dost peněz na jeden malý, byť chytrý reproduktor. Navíc je jeho výstup monofonní a je potřeba druhý k získání alespoň stereofonního výstupu. Také chytrá asistentka Siri je dost omezená a v porovnání s funkcemi, které nabízí v zařízeních s iOS, je prakticky použitelná jen na předpověď počasí (přehnaně) a zmiňované spouštění připojených zařízení HomeKit. Stále čekám, kdy mi Apple nabídne systémový upgrade, který z HomePodu udělá opravdu chytrý konkurenceschopný reproduktor.
Třeba se jej v letošním roce dočkám, i když mám pochybnosti, zda Apple s HomePodem v budoucnu počítá, tedy že jej bude dále vyvíjet.
Poklidné jaro
Jaro bylo poklidné a nechalo mou peněženku (respektive v ní uložené platební karty) odpočívat. S létem přišel upgrade MacBooku Pro, kdy Apple představil model s novou klávesnicí, TrueTone displejem a mimo jiné i s novými procesory. Měl jsem model 2016, který mi vyhovoval, ale přeci jenom jsem k němu pár výtek měl. Jednou byla právě klávesnice, která nejenže byla hlučná, ale také nespolehlivá. To samé se dá říci o výdrži baterií, která i přes deklarované parametry ani zdaleka nedosahovala mých očekávání.
Nejen uvedené výtky přispěly k mému rozhodnutí o změně. Apple v roce 2017 už jednou model 2016 upgradoval, a tak bylo zcela logické, že v letošním roce poklesne zájem o nákup staršího modelu, respektive bude jeho cena při dalším prodeji znatelně nižší. Ano, vždy se dívám i na ekonomiku, kdy prodejem staršího zařízení a nákupem nového udržuji měsíční náklady na mé technické vybavení v co nejpříznivějších hodnotách. Letos jsem tedy upgradoval hlavně z ekonomických důvodů, kdy mě přechod z modelu 2016 na model 2018 přišel na 9 000 Kč bez DPH, a to i přes to, že jsem za nový model zaplatil více než 70 000 Kč.
Podzimní vítr
Podzim je vždy ve znamení Apple eventu, kdy se představují nové modely. A ani letošní rok to nebylo jinak. První z novinek, která mě nenechala klidným, byl iPhone XS Max. V roce 2017 jsem přivítal iPhone X, který byl revoluční změnou, nicméně jsem od počátku doufal, že Apple nabídne takzvaný „pluskový“ model, tedy větší displej. To se naplnilo, a tak jsem neváhal a po jeho představení jej hned objednal.
Tady si ekonomiku neobhájím ani přes dobrý odprodej modelu iPhone X. Nový model je cenový výsměch, a i přes několik nových funkcí jej dle mého Apple značně nadhodnotil. Nicméně iPhone je jeden z nosných pilířů v rámci mých pracovních aktivit, a tak mi investice ve výši bezmála 38 000 Kč přináší uspokojení. Zejména v tom, že nárůst plochy displeje a několik nových funkcí zvyšují mou akceschopnost, kterou ode mě moji klienti očekávají a za kterou mi také platí. Po pravdě řečeno mě přechod ve finále vyšel na 8 000 Kč.
Došlo i na radost
Další zařízení jsem si pořídil čistě z radosti a pro osobní užitek. Apple Watch Series 4 v nerezové provedení s LTE modulem, které Apple na podzimním eventu představil, mě vyšly na 18 000 Kč. Nahradily model Series 2, který jsem od jeho uvedení denně používal a který mi výrazným způsobem pomohl s organizací dne a naučil mě lépe hospodařit s energií. Ostatně v mých starších článcích jsem popsal dost podrobně, jak a proč Apple Watch používám.
Nový, větší displej, rychlost a také inovované měření tepové frekvence s podporou měření EKG, které je zatím omezeno jen na území USA, byli důvodem, proč jsem na nový model přešel.
Na závěr přituhlo
Posledním upgrade roku 2018 byl přechod z iPadu Pro 10,5″ na iPad Pro 11″ včetně nového příslušenství, tedy Apple Pencilu a Folio Keyboard. Starší model jsem používal denně téměř dva roky a byl již bohatě zaplacený.
iPad Pro je moje primární pracovní zařízení, respektive jej denně používám více než cokoliv jiného. Vyhovuje mým potřebám, a tak jsem přivítal jeho další upgrade, který je zajímavý nejen po designové stránce. Jednou z věcí, kterou jsem si hned oblíbil, je Face ID. Je fantasticky promyšlené a usnadňuje práci daleko více, než tomu bylo s Touch ID. Objektivně je nutné zmínit, že i nárůst pracovní plochy, díky zúžení rámečků je ku prospěchu a funkce Split Screen je zase použitelnější. Oceňuji také USB-C konektor, přes který se iPad nejen nabíjí, ale je možné k němu připojit další příslušenství, včetně externího displeje. Také bezdrátové nabíjení Apple Pencilu na iPadu samotném je hodno pochvaly. Trochu méně nadšený jsem ale z jeho umístění. Apple Pencil mi na těle iPadu Pro neustále překáží a stále mi z iPadu padá. To je ale drobnost, která je zase vyvážená tím, že mi Apple Pencil netrčí při nabíjení z iPadu jako u předchozích modelů.
Zmínit také musím novou klávesnici, která se připojuje přes konektor na zádech iPadu Pro, a bez které si nedokáži práci na iPadu představit.
Dovolím si vsuvku jako upozornění. iPad Pro je zařízení, pro které buď máte využití nebo ne. Nenahradí počítač, nenahradí čtečky knih ani hrací konzole.
Celá sestava mě vyšla na 44 000 Kč, což mou peněženku rozhodně nepotěšilo. iPad Pro je sice jeden z mých nejdůležitějších produktů Apple, ale přiznávám, že si připadám trochu zneužitý.
Do nového roku s výzvou
Ona celkově ta láska k ekosystému Applu, pakliže to tak mohu nazvat, s sebou nese jedno riziko, a tím je vytváření závislosti, kterou Apple umí ekonomicky uchopit. Když si dobře spočítáte, kolik jsem letos vydal za zařízení Apple, dojdete k číslu, které je srovnatelné s cenou velmi slušného ojetého auta nebo luxusní dovolené na některém z karibských ostrovů pro celou rodinu.
Mám Apple rád a jeho produkty jsou mi užitečné, ale pravdou je, že používání jeho technologií je finančně čím dál náročnější a občas mívám pocit, že plýtvám prostředky. Proto mám v závěru jeden návrh. Dejme každý z nás stejnou částku, kterou letos utratíme za elektroniku, někomu potřebnému, respektive organizacím, které pomáhají těm, kteří na tom nejsou tak dobře jako my a nemohou si dovolit to nejlepší, ať už je to pro práci nebo zábavu. Co vy na to? Já už to praktikuji několik let a když se přidáte, uděláte radost nejen sobě ale i někomu, kdo to mnohdy potřebuje více. Přeji nám všem bohatý rok 2019.
Článek byl publikován v příspěvku „Drahý, nejdražší rok 2018“ na iPure.cz.