Připravil jsem pro vás seriál článků o HomeKitu s tipy a triky pro automatizaci vašich chytrých domácností, a to nejen v aplikaci samotné, ale doplněný zejména přehledem příslušenství, jeho použití a nastavení. Poslední díl byl návodem, dle kterého jste si mohli vytvořit scény a automatizace. Ukázali jsme si několik možností kde automatizace využít, respektive jsme je nastavili u světel, která jsou nejčastějším prvkem domácností používajících HomeKit.
Dnes navážeme nastavením automatiza-cí pro topení, respektive pro chytré ter-mostatické hlavice radiátorů. Toto téma jistě přijde vhod, vzhledem k právě probíhající sněhové kalamitě a nízkým venkovním teplotám. Opět budeme postupovat formou návodu,
a pokud se vám bude zdát, že je v něčem podobný předchozímu článku, pak se odměňte za pozornost.
Na zahřátí
Nejdříve si zopakujme, jak můžeme řešit vytápění domácnosti s příslušenstvím HomeKit. Vytápění domácnosti zajišťují zpravidla radiátory, které přenášejí teplo z kotlů či jiných topných systémů. Teplotu nejčastěji regulujeme na samotných radiátorech nebo s pomocí termostatů umístěných na stěně. V šestém čísle tohoto seriálu – Na teplo domova jedině chytře – jsem vám představil několik termostatů s podporou HomeKitu. Podívali jsme se na termostaty tado° (V3) nebo Honeywell Lyric T6/T6R. Za nimi následovaly termostatické hlavice pro radiátory, zejména pak hlavice Elgato Eve Thermo, které nyní používám a jež si rovněž vypůjčím pro návod k automatizaci.
Věřím, že instalaci termostatických hlavic do HomeKitu není třeba popisovat. Všichni již víme, že stačí naskenovat kód HomeKitu, který je součástí balení, a v aplikaci Domácnost přidat příslušenství do místnosti, ve které se nachází. V aplikaci se následně vytvoří samostatná dotyková dlaždice s názvem hlavice, přes kterou můžeme ovládat její zapínání a vypínání, případně regulovat teplotu. Samozřejmě, že lze ovládat teplotu i na hlavici samotné, kde aplikace načte ručně zadané údaje. Nicméně komfort aplikace je v tom, že můžeme ovládat jednotlivé hlavice bez přítomnosti v místnosti či domácnosti a také jich ovládat více najednou pomocí scén.
Opět na scéně
Pamatujete si ještě scény z předchozího dílu? Ty můžeme jednoduše vytvářet v aplikaci Domácnost, přičemž díky nim můžeme spojit více příslušenství, které dokážeme ovládat jedním příkazem. Tento postup je vhodný i pro vytápění, kdy spojíme několik hlavic umístěných na různých radiátorech v naší domácnosti do jedné scény, která nám umožní jejich souběžné ovládání.
Propojme nyní scénu I’m home, kterou jsme si dle návodu v předchozí části vytvořili pro osvětlení při příchodu domů s příslušenstvím Elgato Eve Thermo. Jedna hlavice je umístěna na samostatném radiátoru v ložnici, druhá ovládá podlahové topení v koupelně a třetí je umístěna na radiátoru v obývacím pokoji. Každá z nich má nastavenou jinou teplotu. V ložnici 19 °C, v obýváku 22 °C a v koupelně 24 °C.
Pro přidání do scény si otevřeme aplikaci Domácnost, podržíme prst na ikoně scény I’m home, díky čemuž se nám zobrazí položka Nastavení ve spodní části aplikace. Kliknutím na nápis přejdeme do Nastavení scén, kde vybereme nabídku Přidat či odstranit příslušenství. Následně stačí vybrat radiátory v jednotlivých místnostech a výběr potvrdit kliknutím na nápis Hotovo, který najdeme v horním pravém rohu aplikace.
V příslušenství scény máme nyní další tři dlaždice rozmístěné v jednotlivých místnostech tak, jak je máme v aplikace zadané. Zbývá ještě nastavit akci, kterou mají hlavice zajistit po příchodu domů. Zpravidla nastavíme jejich zapnutí. Pro tuto akci stačí podržet prst na každé z dlaždic a následně ze zobrazené nabídky poklikem vybrat nápis Režim. Poté stačí posunout vizuální vypínač do stavu Vytápění.
Na samotný závěr vybereme v nabídce příkaz Otestovat scénu, díky čemuž zjistíme, zda je nastavení správné. Pokud ano, ukončíme celý proces přidání nového příslušenství do scény potvrzením na nápis Hotovo v pravém horním rohu aplikace.
Pro aktivaci scény stačí zadat příkaz „Hey Siri, I’m home“ jednomu ze zařízení iOS nebo macOS, případně HomePodu či Apple Watch, jako tomu bylo doposud ve scéně pro osvětlení. Nyní se nám k osvětlení domácnosti přidá prvek vytápění, kdy společně s rozsvícením místností začnou topné moduly vyhřívat jednotlivé místnosti na stanovenou teplotu. Připomenu, že pro ložnici na 19 °C, pro obývák 22 °C a pro koupelnu na 24 °C. Chytré, a přitom jednoduché řešení.
Podobnou scénu můžeme vytvořit pro deaktivaci vytápění, respektive pro snížení teploty v domácnosti, když jdeme spát, případně když domácnost opouštíme. Záleží jen na našich rituálech. Nicméně teplo domova můžeme snadno ovládat i bez nutnosti ručního zásahu do aplikace Domácnost, nebo vyvolání scény hlasem. K tomu nám poslouží automatizace.
Když slunce zapadne
Opět nebudu popisovat funkci Automatizace, které jsem se detailně věnoval ve zmiňovaném předešlém díle tohoto seriálu. Připomenu jen, že automatizace zajistí správu příslušenství na základě podnětů, a to buď podle času nebo na základě stavu jiného příslušenství. Je to takový autopilot, který v rámci HomeKit pomáhá s řízením.
Také ji nebudu do detailu nastavovat, a podobně jako u shora uvedené scény jen oživím stávající automatizaci pro osvětlení. Připomenu, že pro ukázku využijeme scénu I’m home, kterou jsme právě upravili a zrevidujeme automatizaci pro změny v čase i k zámku dveří Danalock V3.
Otevřeme aplikaci Domácnost a vybereme v její spodní části tlačítko s nabídkou Automatizace. Tím přejdeme do nastavení, ve kterém si vybereme již nadefinovanou automatizaci Západ slunce. Pokud si dobře pamatujete, tuto automatizaci máme nastavenou pro příchod domů, respektive pro příchod po západu slunce. Automatizace nám spouští scénu I’m home, tedy rozsvítí světla v domácnosti, pakliže je pracovní den a s podmínkou, že je po západu slunce a že již nejsme doma. Když není jedna z podmínek splněna, automatizace se nespustí.
Tím, že jsme do scény I’m home přidali nové příslušenství, je toto nově součástí automatizace, což si můžeme jednoduše ověřit. V položce Scény vybereme I’m home a přechodem do položky Nastavení, která je ve spodní části aplikace, ověříme zapojení příslušenství. Je-li vše v pořádku, můžeme příkazem Otestovat automatizaci vyzkoušet její funkčnost. Spolu s osvětlením bude zapnuto i vytápění.
Nyní pokaždé, když ve všední den zapadne slunce, bude scéna spuštěna, a náš domov bude připraven na náš příchod jak osvětlením, tak správnou teplotou v jednotlivých místnostech. Pokud budeme chtít automatizaci vypnout, postačí v panelu Automatizací přepnout ovladač na vypnuto.
Zatopme si odemknutím
Jednu automatizaci již máme za sebou a nyní se podíváme na druhou, kterou spouští jiné příslušenství, v našem případě zámek dveří Danalock V3. Tu jsme vytvořili jako alternativu k předchozí automatizaci pro příchod domů. Automatizace aktivuje scénu I’m home po odemknutí zámku dveří Danalock V3 s podmínkou, že je po západu slunce.
I zde platí, že přidáním nového příslušenství do scény došlo k jejímu zapojení do automatizace. Obdobně jako u předchozího modelu vybereme automatizaci a zkontrolujeme její nastavení příkazem Otestovat automatizaci.
Nyní kdykoliv, když otevřeme po západu slunce zámek dveří Danalock V3, bude naše domácnost osvětlena a topný systém začne vyhřívat jednotlivé místnosti na nastavenou teplotu. U mě bude na chodbě v zásuvce Parce zapnuté podlahové osvětlení, žárovky Philips Hue umístěné v lampě rozsvítí světlo v obývacím pokoji, světlo Nanoleaf Aurora osvětlí ložnici a na pracovním stole bude čekat příjemné osvětlení od Philips Hue Go. K tomu všemu bude aktivní radiátor v obývacím pokoji, který jej bude vyhřívat na 22 °C, v koupelně na 24 °C a ložnice mě před spánkem přivítá 19 °C.
Rekapitulace
Dnes jsme si ukázali přidání chytrých termostatických hlavic radiátorů do scény a následně zapojení scény do automatizace. Nevím jak vy, ale já oceňuji komfortní funkce, které jsou součástí systému iOS a jež mi umožňují spravovat domácnost. Je příjemné, že nemusím kupovat další extra systémy, kterým bych musel věnovat čas. Jistě, nic není dokonalé. I u HomeKitu narazíme na limity, nicméně na ty se podíváme někdy příště. Užijte si teplé zimní dny.
Článek byl publikován v příspěvku „HomeKit#12 Teplé zimní dny“ na iPure.cz.