K napsání článku mě přivedl kamarád, který své Apple AirPods před pár dny ztratil. Protože to není nic neobvyklého, rozhodl jsem se napsat k tomuto tématu příspěvek.
Co jsou vlastně AirPods? Jsou to chytrá bezdrátová sluchátka, která byla představena Apple v loňském roce společně s iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Tvoří je dvě samostatná sluchátka a nabíjecí obal. Technické údaje nemá smysl moc uvádět, popř. si je najdete sami, ale je důležité zmínit, že Apple dodává jeden typ sluchátek pro všechny uživatele, tj. že ergonomii sluchátek standardizoval na “průměrné” ucho populace.
Délka čtení 6 minut.
Udělal jsem malý průzkum mezi uživateli AirPods a mám zde pro Vás pár závěrů. Co myslíte, co je nejčastější příčinou ztráty AirPods?
Než začneme s výsledky, mám pro Vás jeden TIP. Pokud Vám nesedí sluchátka Apple EarPods, nekupujte si AirPods, nebudou Vám sedět a zařadíte se do skupiny uživatelů, kteří se je po pár dnech odloží, v lepším případě AirPods prodají. Prostě nejsou pro každého, smiřte se s tím.
Tak, už máte představu o tom, co je nejčastější příčinou ztráty AirPods?
Z 210 odpovědí, které jsem obdržel, mělo zkušenost se ztrátou AirPods 42 respondentů.
- Nejčastěji dochází ke ztrátě samotných sluchátek jejich odložením a odchodem z daného místa, např. v kavárně, nebo při placení na benzínové pumpě. V těchto případech obal uživatelům zůstal. (18 respondentů)
- Druhou nejčastější ztrátou je zapadnutí jednoho ze sluchátek v autě, letadle, nebo jiném dopravním prostředku. (11 respondentů)
- Třetí příčinou je ztráta sluchátek při nasazování do uší, zapadnutí do kolejiště metra, propadnutí kanalizačním otvorem, nebo zapadnutí do výtahové šachty. (6 respondentů)
- Další příčinou jsou naše milé ratolesti, které sluchátka poschovávají kde se dá. (4 respondenti)
- Jeden z respondentů uvedl, že mu sluchátka i s nabíjecím obalem spadla do řeky.
- Další uvádí ztrátu při převlékání v kabince obchodního centra.
- Poslední z respondentů uvedl, že mu sluchátka byla ukradena.
Všimli jste si, že zde nefiguruje ztráta AirPods vypadnutím při nošení. Ano, nikdo z respondentů neuvedl, že by AirPods ztratil vypadnutím z ucha.
Jak tedy zabránit ztrátě AirPods?
“Nejzodpovědněji” se k zamezení ztráty AirPods postavil Andrew Cornett, ale jeho řešení je pro opravdu otrlé uživatele.
Přes to, že se Andrew snažil, my už víme, že takové zajištění je zbytečné. Respondenti neuvedli ztrátu vypadnutím z uší při používání.
Mám pro Vás pár jednoduchých doporučení. Vytvořte si návyky a rituály. To je to jediné, co Vás chrání před zbrklostí a roztržitostí, která je nejčastější příčinou ztráty AirPods.
- AirPods vkládejte do uší v klidu, nikoliv za chůze, a na místech, kde pod Vámi není otevřený prostor.
- Když sluchátka AirPods vyndáte z uší, neodkládejte je volně. Dejte je pokaždé do obalu a do kapsy, brašny nebo kabelky. Pokud toho nejste schopni, je zde řešení, které má za následek částečné snížení komfortu. Můžete si pořídit např. Spigen AirPods Strap. Jde o gumovou smyčku, která Vám zajistí, že Vám sluchátka po vyjmutí z uší zůstanou viset na krku. Strap se dá také jednoduše omotat okolo AirPods obalu, což je praktické a nikterak vás neomezuje.
- Při příchodu domu dejte AirPods vždy mimo dosah dětí, a pokud možno je rovnou připojte k nabíječce. Jak jistě víte, nabíjecí obal Vám bez nabíjení vydrží max. 5 dní, i když AirPods nepoužíváte, a navíc tím získáte pevné místo, kde je vždy najdete.
- Proti ztrátě AirPods s obalem nebo obalu samotného Vám může pomoci pouzdro s karabinou např. Leather Case StilGut. Zajistí Vám pevné místo ve Vaší brašně, kabelce nebo na klíčích.
- Jestli Vám AirPods při sportu nedrží až tak pevně, můžete je zajistit jednoduchými adaptéry např. Spigen TEKA RA200 a to buď samostatně nebo v kombinaci s Spigen AirPods Strap. Máte-li radši držení sluchátek za uchem, tak jako je tomu např. u PowerBeats 3, můžete sáhnout po AirPods Strap od i-Blason. Nasazení je rychlé, jednoduché a AirPods Vám budou u obou variant držet výrazně lépe.
Někdy stačí málo – návyk, jindy je potřeba si pomoci doplňky. Je jen na Vás, co Vám vyhovuje, co preferujete.
Co dělat, když už jsem AirPods ztratil/a?
Ke ztrátám dochází a i přes shora uvedené docházet bude. Ne vždy je nutné věšet hlavu. Je tady možnost, jak lze sluchátka AirPods při troše štěstí nalézt.
Funkci “Find My iPhone” (Najít iPhone) jistě všichni znáte, ale možná nevíte, že Vám ve verzi iOS 10.3. může s hledáním AirPods pomoci.
Když jsou sluchátka mimo dosah Vašich zařízení, jsou v obalu, nebo jsou vybitá, lokátor Vám na mapě ukáže, kde byla naposledy aktivní, a můžete se pokusit je v místě nalézt.
Pokud jsou v dosahu Vašich zařízení a nejsou v obalu, můžete na nich přehrát zvuk a dohledat je. Sluchátka se v takovém případě rozezvučí a je snadné najít. Tímto způsobem lze nalézt i jedno ztracené sluchátko. Stačí druhé nechat v obalu a zapnout přehrávání zvuku, které se poté ozývá ze ztraceného sluchátka.
Více informací o této funkci naleznete na stránkách Apple podpory.
Pro případ, kdy ztratíte a nenaleznete jedno sluchátko nebo nabíjecí obal, je zde možnost pořídit v nejbližším Apple Store náhradu. Náhradní sluchátko tak, jako nabíjecí obal Vás vyjdou shodně na 69 USD. (ceník pro ČR ani Evropu Apple neuvádí)
Závěrem malé shrnutí. Nebuďte zbrklí a roztržití, osvojte si návyky a když to nejde jinak, sáhněte po doplňku, který Vám za pár korun může pomoci zachránit AirPods před ztrátou.
Když už Apple AirPods ztratíte, nevěšte hlavu a nejprve hledejte. Pokud ani to nepomůže a AirPods nenaleznete…můžete si nakonec koupit nová.