WWDC není jen o novinkách na platformách operačních systémů, ale Apple nám občas ukáže i některou z produktových novinek.
Letos začal velkolepě novým Mac Pro, který po představení na pódiu sklidil zasloužený potlesk. Následovalo představení Pro Display XDR, jenž na konci prezentace zastínila informace o ceně stojanu, na kterém bude stát. V sále nastalo ticho a bylo slyšet sborový udivující šepot. Pojďme se v následujících řádcích na představené novinky podívat podrobněji.
Přichází nový Mac Pro
Dlouho se spekulovalo, zda Apple na WWDC představí náhradu za Mac Pro, který je od roku 2013 v podobě černé popelnice na stolech profesionálů z řad umělců, tvůrců nebo vědců a vývojářů. Očekávání se naplnilo a my jsme mohli spatřit nový Mac Pro. K překvapení všech v klasickém skříňovém provedení a s naprosto famózním designem.
Opět je nutno smeknout pomyslný klobouk před designéry pod vedení Johna Iva. Těm se podařilo překrýt klasický modulární systém skříňového počítače vzhledným hliníkovým šasi, které z čelní a zadní strany předvádí svérázně vrtané otvory, boky pak doplňuje logo společnosti. Na vrchní straně je sklopný držák, který je určený pro vstup do skříně samotné. Design je nemálo podobný modelu Power Mac G5, který byl hodně oblíbený. Je zajímavé, dle prohlášení Phila Schillera, že design vznikl daleko dříve, než se začal plánovat počítač samotný.
Nicméně, design počítače není tím důvodem, proč jej pořizujeme. Nebo myslíte, že ano? Ne, věřte mi, že profesionální počítač není o designu, ale o tom, co skrývá, a hlavně co vše se s ním dá udělat. Základem pro nový Mac Pro je osmijádrový procesor Intel Xeon, 32 GB RAM a grafická karta Radeon Pro 580X. Výbavu pak doplňuje 256GB SSD disk. Za to vše zaplatíme 5 999 USD, tedy něco málo pod 140 tisíc korun.
Hezká výbava, nicméně u té se mnoho profesionálů, tedy zákazníků, kterým je Mac Pro určen, jistě nezastaví. Apple si pro ně připravil volitelné ultimátní komponenty jako je 28jádrový procesor Intel Xeon W, až 1,5 TB RAM, 4TB SSD disk a až čtyři grafické karty AMD Radeon Pro Vega II Duo, kdy každá nabízí 64 GB VRAM. Cena se dá zatím jen odhadovat, ale přesáhne několik desítek tisíc dolarů. Pro představu – za takovou sestavu pořídíte luxusní nové auto.
Nejsem zákazníkem, který by takové zařízení potřeboval, ale jako geek oceňuji, jak Apple vyslyšel potřeby klientů a vrátil profesionální počítač do modulární skříně. Nejenže lze snadno měnit nebo doplňovat komponenty, ale zejména chlazení systému je v novém Macu Pro účinnější a celý tepelný systém je řešen mnohem elegantněji, než tomu bylo u stávajícího modelu. Chlazením prochází daleko více vzduchu, přičemž hlučnost je pouhých 10 decibelů, tedy o 2 decibely méně, než u současného Macu Pro.
Samotná výbava pak napovídá, že s námi Mac Pro několik let zůstane v nezměněné podobě. Vlastně i Apple se v tomto směru vyjádřil a Phil doslova uvedl, že v Applu nechtěli vytvářet počítač pro dnešek, ale pro budoucnost. Výkon dnes ocení jen malá skupinka tvůrců, ale s postupem času se stane standardem a Apple je na tu dobu připraven.
Odborná veřejnost pěje na nový Mac Pro jen chválu. K dispozici bude na podzim, a tak si na reálné zkušenosti ještě chvilku počkáme. Zatím si užívá své popularity na sociálních sítí v podobě legrácek ve formě porovnávání s domácím struhadlem, ale to už holt k neobvyklým designům patří, že se stávají předmětem lidské kreativity a humoru.
Na scéně Pro Display XDR
Nadšení a potlesk publika sklidil i další z představených produktů – Pro Display XDR. Nový profesionální monitor je primárně určen právě k Macu Pro a spojuje jej s ním i společný design, tedy hliníkové šasi s vrtanými otvory.
Displej LCD o velikosti 32 palců disponuje nativním rozlišením 6K (5017 × 3384 px) s více než 20 miliony pixelů, kontrastním poměrem 1 000 000:1 a super širokým pozorovacím úhlem. Světelný výkon pak překračuje hranici 1000 Nit, přičemž za určitých podmínek to může být až 1600 Nit. Jen pro představu, klasické displeje mají trvalý jas max. 350 Nit. K dispozici je také široká paleta barev tzv. P3, která produkuje více než miliardu odstínů s maximální přesností. Kalibrace barev se provádí přímo v Applu, který proto vyvinul sofistikovaný algoritmus.
Pro Display XDR je o více než 40 % větší než displej iMac 5K a jeho okraje mají jen 9 mm. Displej obsahuje nový polarizátor, který zachovává věrnost barevných odstínů. Sklo samotné je pokryté antireflexním nátěrem, který spolu s volitelným matným provedením zásadně snižuje odrazivost.
Tento prozatím alespoň papírově famózní profesionální monitor vyjde na 4 999 USD, tedy přibližně na 115 tisíc korun. V prodeji pak bude opět na podzim.
Musím přiznat, že se mi líbí a dokázal bych si jej na svém stole představit. Zároveň mě tak trochu mrzí, že společně s ním Apple nepředstavil další monitor, který by byl dostupnější většímu publiku než jen profesionálům. Řadu let čekám na náhradu za 27″ Apple Thunderbolt Display. Tou Pro Display XDR opravdu není.
Ztracený závěr
Zde bych čistě teoreticky mohl článek zakončit, ale jak jsem psal v úvodu, stalo se něco, co nikdo z přítomných diváků v sále a vlastně ani u obrazovek displejů nečekal.
Jednu hodinu, čtyřicet dvě minuty a pět vteřin od počátku eventu Apple odhalil stojan k Pro Display XDR s cenou 999 USD. Dav v sále, a předpokládám, že i diváci u obrazovek, nejásal jako doposud při představovaní letošních novinek, ale oněměl. Po několika málo okamžicích nevěřícného úžasu jsme mohli sledovat, jak si diváci začali opatrně šepotat, nicméně nadšení bylo to tam. Závěr eventu byl chladnější, než by si zasloužil, a může si za to sám Apple.
Myslím, že by se nic nestalo, kdyby byl stojan součástí monitoru a byl tak i prezentován – včetně ceny. Ta pak mohla být na místo 4 999 USD konečných 5 999 (zaokrouhleno na ukončení typickou číslovkou devět) a nikdo by se nad tím nepozastavoval. Přeci jenom jsme od Applu na ledasco zvyklí. Chtělo to jen trochu toho marketingu, tedy alespoň dle mého skromného odhadu, a závěr prezentace mohl být přijat s větším nadšením.
Ale abych nekončil tak negativně, je nutné vzít v potaz snahu a také technologie nových produktů. Za ty si Apple právem zaslouží pochvalu. Vlastně i za téměř celý event, který byl uvolněný a oproti předchozím letům jeden z těch nejzajímavějších. Také musím ocenit, že si na iPhonu a iPadu můžete díky technologii AR představené produkty prohlédnout přímo na vašem stole. Stačí přejít na webové stránky produktů Mac Pro a Pro Display XDR.
Článek byl publikován v příspěvku „Mac Pro a Pro Display XDR na scéně“ na iPure.cz.