Před několika týdny jste si mohli přečíst můj příspěvek Zvukem proti tichu, kde jsem mimo jiné popisoval neblahý dopad ticha na lidské zdraví a také to, že vyhledáváme zvuky, které nám pomáhají s harmonizací tělesné i mentální roviny, zpravidla pak především hudbu, která je jedním z nejmocnějších terapeutických prostředků. Představil jsem několik audiosystémů, s jejichž pomocí se můžeme v klidu domova pouštět do hlubin naší mysli.
Když v roce 1910 Nathaniel Baldwin přišel s myšlenkou náhlavní soustavy pro reprodukci zvuku, kterou vyrobil ve své kuchyni a již následně prodal americkému námořnictvu, jistě by jej nenapadlo, že o jedno století později budou podobná zařízení součástí každodenní výbavy mnohých z nás a že s nimi budeme naslouchat zvukům téměř kdekoliv a kdykoliv. Jednou takovou náhlavní soupravou, která nám poskytne kvalitní a nerušený poslech, jsou sluchátka BeoPlay H8i známého dánského výrobce Bang & Olufsen.
Od sluchátek k naslouchátku
Asi nebudu jediný, komu vadí hluk linoucí se ze sluchátek souseda sedícího vedle nás v některém z dopravních prostředků. Vždy si kladu otázku, co má za smysl pouštět si jakýkoliv zvuk do uší, když si jej posluchač není schopen vychutnat, respektive když pro jeho poslech musí zvýšit hlasitost sluchátek na maximum. Zpravidla jde o hudbu, ale v některých případech se stávám nedobrovolným posluchačem filmových scén, které spolucestující sleduje na svém telefonu či tabletu.
Také se pozastavuji nad novodobým společenským prvkem, kdy nejen v dopravních prostředcích, ale zejména na ulicích potkávám kolemjdoucí se sluchátky na uších. Na první pohled se zdá, že jde o spojení příjemného s užitečným, tedy chůze s poslechem hudby oblíbeného interpreta. Když pominu komunikační rovinu, je chůze se sluchátky na uších hazardem, zvláště v rušném městě, kterým Praha, v níž se pohybuji nejčastěji, je. Sluchem totiž přijímáme více informací než očima a relativně snadno se tak může stát, že se přestaneme koncentrovat na naše okolí a vrazíme do kolemjdoucích nebo vstoupíme do vozovky plné jedoucích aut. O následcích si jistě uděláte obrázek sami.
Zmínit také musím dopad častého a hlasitého poslechu zvuku na lidské zdraví. I zde platí všeho s mírou, protože nadměrné zatěžování hlukem může nevratně poškodit sluch samotný. Sice to není jen o sluchátkách, ale převážně ta jsou novodobou časovanou bombou, která zásadně navýší počet pacientů otorinolaryngologie s nálezem nedoslýchavosti a zajistí jim jedno doživotní sluchátko, tzv. naslouchátko.
V rytmu historie
Sluchátka jsou výborný vynález a já sám je používám téměř denně. Od roku 1910 prošla zajímavým vývojem. Prvně v roce 1958, kdy John C. Koss vyrobil prvních 150 kusů stereofonních Hi-Fi (High-Fidelity) sluchátek. V roce 1967 se dostala ke slovu firma Sennheiser, která vyrobila první supraaurální sluchátka HD414, kdy vnější mušli tvořila zvukově průchodná pěna. V polovině sedmdesátých let se objevují první sluchátka, která již nepotřebují externí napájení, ale jsou napájena přímo konektorem pro přenos analogového signálu. V roce 1979 se na pultech obchodů objevují první přenosné kazetové přehrávače Walkman od firmy Sony, kde součástí balení byla také přenosná stereofonní sluchátka. Osmdesátá léta ovládl Koss Corporation s prvními peckovými a špuntovými sluchátky. V devadesátých letech firma Bose vyvíjí pro piloty speciální sluchátka odstraňující okolní nežádoucí zvuk. Sluchátka členíme podle způsobu usazení, zpravidla na circumaureální, která obepínají celé ucho, supraaurální, která leží na uchu, a intraaurální, tedy špunty a pecky, které se vkládají přímo do uší.
Bang & Olufsen
Značka Bang & Olufsen byla založena roku 1925 Peterem Bangem a Svendem Olufsenem. Jejich prvním produktem bylo rádio Beolit 39, které bylo z bakelitu a stalo se díky nevídanému provedení trhákem. Během války byl společnosti vypálen výrobní závod. Nicméně společnost povstala z popela a najala designera Fabiansena, který jí díky originálnímu designu pomohl k růstu v dalších letech. Většího úspěchu se společnosti dostalo v době, kdy byl jejím šéfdesignerem David Lewis. Ten vytvořil ikonické přístroje, které dnes najdeme v prestižních hotelích, presidentských kancelářích a galeriích po celém světě. Od té doby je firma Bang & Olufsen považována za etalon kvality a z hlediska zpracování hliníku se dostala na stejnou úroveň jako Apple.
Náhlavní sluchátka BeoPlay H8i jsou luxusní sluchátka s aktivním potlačením hluku (ANC), s 30 hodinovou výdrží pro přehrávání, bezdrátovým připojením Bluetooth 4.2, senzorem pro zesílení zvuku z okolí (Transparency Mode), snímačem přiblížení pro vypnutí přehrávání (Proximity Sensor). Společnost Bang & Olufsen je představila v únoru letošního roku jako nástupce modelu BeoPlay H8. Dodávají se ve dvou barevných provedeních, černém a naturálním. Balení obsahuje sluchátka samotná, ochranný vak, USB-A / USB-C kabel pro nabíjení, 3,5″ audio kabel, redukci pro připojení sluchátek v letadle a přehledné manuály.
Promyšlený design
Designer Jakob Wagner odvedl skutečně skvělou práci. Eloxovaný hliník v kombinaci s přírodní kůží, doplněný textilem, polymerem a pryží zajišťují dostatečný komfort, a přitom je zachována estetika sluchátek. Mám sluchátka v naturálním provedení, tedy v béžové barvě, a po více jak dvou měsících, co je denně používám, jsou stále jako nová. Náušníky jsou z měkké kůže a jsou velice příjemné. Most, který spojuje obě mušle s reproduktory, je pokryt na vrchní straně kůží, na spodní textilií. Na hlavě drží a neklouže. Snad by mohl být jen o trochu širší, ale to je jen pocit. Textil ani kůže se nešpiní a zůstávají barevně stálé.
Eloxovaný hliník, který kryje jednotlivé mušle s reproduktory, snese nějaké to nevlídné zacházení a nepoškrábe se tak snadno. Také pohyblivé části mostu jsou z broušeného hliníku a ani zde jsem nezaznamenal jakékoliv poškození vzniklé běžným nošením.
Sluchátka za chůze nepoužívám, ale vítám to, že díky otočným mušlím s reproduktory je mohu nosit volně na krku a kdykoliv je potřebuji nasadit, nemusím otevírat batoh, kam bych je za jiných okolností uklidil. Mimochodem, jako přepravní obal je dodávaný vak, který sluchátka ochrání před nečistotami, ale nikoliv před mechanickým poškozením.
Ovládání na dosah
Veškeré ovládání sluchátek je ukryto na spodní části mušlí v plastovém rámu. Na pravé straně jsou ovladače pro zvýšení či snížení hlasitosti, každý samostatně, uprostřed je ovladač na pozastavení přehrávání nebo posun na další či předchozí skladbu. Sluchátka podporují také funkci telefonování a zde je pak středový ovladač pro příjem či odmítnutí hovoru.
Na levé straně je vstup pro nabíjení (USB-C), vstup pro 3,5″ audio kabel, tlačítko zapínání a vypínání, které zároveň obsluhuje funkce aktivního potlačení hluku a mód pro zesílení zvuku z okolí. Levé sluchátko také obsahuje mikrofony pro telefonní hovory. Sluchátka jsou navíc vybavena snímačem pro pozastavení přehrávání kdykoliv, kdy nejsou na uších, a v případě delší prodlevy zajistí jejich vypnutí.
Na ovládání jsem si rychle zvykl. Je intuitivní a příjemné. Oceňuji i to, že mohu sluchátka ovládat i v případě nepřízně počasí, tedy pomocí rukavic. Vítám i nabíjení pomocí USB-C konektoru, který se stává standardem. Také to, že díky Bluetooth 4.2 mohu sluchátka simultánně spárovat se dvěma zařízeními. Není tak potřeba jedno zařízení odpojovat před připojením druhého.
Zážitek z poslechu BeoPlay H8i
Design je jedna věc, ale u sluchátek je to hlavně o zvuku a tady musím opět BeoPlay H8i pochválit. Sluchátka jsou vybavena Bang & Olufsen Signature Sound a mají příjemně teplý akustický výkon, který pomocí pokročilého aktivního potlačení hluku umocňuje prožitek z poslechu. Zvuk je silný, čistý a při poslechu vnímám všechny detaily. Navíc nemusím mít sluchátka puštěna zbytečně nahlas, a nejen že dobře slyším, ale zároveň neruším své okolí.
Poslech je příjemný i v letadle, vlaku nebo autobuse, kdy je odhlučnění příjemným benefitem a kdy mohu cestu nerušeně využít k relaxaci a odpočinku. Ve srovnání se sluchátky Beats Studio 2 Wireless, která jsem dříve používal, je zvuk vyrovnanější, obsahuje méně basů a aktivní potlačení hluku je o několik tříd lepší. Pokud navíc použiji aplikaci Beoplay na iOS zařízení, mohu si pomocí ekvalizéru jednoduše změnit výstup zvuku podle toho, co poslouchám a v intenzitě, která mi bude příjemná.
Také funkce zesílení zvuku z okolí (Transparency Mode) je zajímavým doplňkem, který jsem několikrát použil při hlášení zastávek vlaku. Stačilo na levém sluchátku přesunout ovladač pro zapínání směrem vpřed. Přehrávání skladby se zastavilo a já slyšel zesílený zvuk hlášení. Pokud jsem přesunul ovladač zapínání směrem vzad, vypnul jsem režim aktivního potlačení hluku a při poslechu skladby byl slyšet také ruch okolí.
Přehrávání přes Bluetooth je stabilní a nerušené, a pokud se vzdálíte do druhé místnosti, většinou nebudete mít problém s dosahem. Jedinou připomínku, kterou mám, je k telefonování. Opakovaně jsem narazil na to, že s aktivním potlačením hluku docházelo ke zkreslení vstupu zvuku a já musel sluchátka sundat a v hovoru pokračovat bez nich.
Výdrž tu je
Sluchátka BeoPlay H8i mají deklarovanou výdrž přehrávání na jedno nabití v délce 30 hodin přes Bluetooth a zapnutou funkcí aktivního potlačení hluku (ANC). V případě použití audio kabelu a funkce ANC vydrží až 42 hodin. Pro přehrávání bez ANC přes Bluetooth je výdrž 45 hodin. Za celé dva měsíce, co je používám, jsem nestihl otestovat maximální délku přehrávání na jedno nabití. Prostě jsem je stihl vždy nabít tak, abych je měl v případě potřeby připravené k použití
Škoda jen, že sluchátka samotná nezobrazují zůstatek energie a ani aplikace pro iOS na tom není lépe. Zobrazuje sice graficky stav baterie, ale chybí mi časový rámec nebo procenta nabití. Baterie není uživatelsky výměnná, nicméně v případě jejího vybití je možné ke sluchátkům připojit audio kabel a pokračovat v nerušeném poslechu.
Nenechte se unavit
Jak jsem zmínil v úvodu, nerozumím tomu, proč bych si měl dobrovolně pouštět zvuk do uší, když jej, i přes maximální výkon sluchátek neuslyším, respektive, když mi poslech bude rušit hluk z okolí. Navíc bych i já hlasitostí sluchátek přispíval k nadměrnému hluku, což by bylo vůči ostatním sobecké. Také nevidím důvod k použití sluchátek při chůzi po ulici. Nejen, že bych se plně nevěnoval poslechu, ale zároveň bych ohrožoval zdraví své a nepřímo i zdraví ostatních chodců a účastníků silničního provozu. V neposlední řadě je zde i zdraví mého sluchu, které bych unavoval nadměrnou zátěží a snižoval tak práh slyšitelnosti a možná o sluch přišel časem úplně.
Obecně jsem zastáncem poslechu ze sluchátek a to nejen hudby, ale zejména mluveného slova. Často poslouchám podcasty nebo si nechávám předčítat knihy. Sluchátka používám jak pro cestování, relaxaci a odpočinek, tak pro práci, kde se naopak potřebuji soustředit. Zpravidla všude tam, kde nemám dostupný jiný audiosystém. Ale ne sluchátka ledajaká, a ne v jakékoliv situaci. Používám kvalitní sluchátka, která poskytují kvalitní poslech, ale zároveň jsou šetrná k mému sluchu a navíc neruší mé okolí. Také nositelnost hraje svou roli, ale ne proto, abych je používal za chůze nebo při jízdě na kole, ale proto, abych je mohl kdekoliv, když je potřeba, nasadit a použít.
BeoPlay H8i jsou sluchátka, která splňují mé nároky a zprostředkují mi kvalitní příjemný zážitek kdykoliv a kdekoliv. Zvuk, který poskytují mému sluchu mě obohacuje a dle mého soudu se BeoPlay H8i právem řadí na přední příčky nositelné audiotechniky. Na špičku se řadí rovněž použitými materiály a technologiemi a v neposlední řadě cenou, která je 9990 korun.
Článek byl publikován v příspěvku „Beoplay H8i: Poslouchat se musí umět“ na iPure.cz.